Svet

JAPAN I PENTAGON UBRZAVAJU SARADNJU, SVE ZA NOVU HIPERSONIČNU RAKETU! Odgovorićemo Rusiji - "Tehnološki smo napredniji!"

Autor Sara Gajić

Novo hipersonično oružje glavni je cilj saradnje Pentagona i Japana, otkriveno je na sastanku ministara odbrane dve zemlje.

Izvor: YouTube/screenshot/The Sun

Pentagon se složio da radi sa Japanom na pronalaženju novih načina za odbranu od hipersoničnog oružja, pošto SAD žure da proizvedu raketu koja bi se takmičila sa sličnim platformama koje se razvijaju u Kini, prenosi RT. Američki ministar odbrane Lojd Ostin sastao se u sredu sa svojim japanskim kolegom Jasukazuom Hamadom u sedištu Pentagona, gde su razgovarali o budućoj vojnoj koordinaciji između dve nacije i fokusirali se na akcijama Kine prema Tajvanu poslednjih nedelja.

"Ministri su se složili da će Japan i Sjedinjene Države dodatno ubrzati saradnju u oblasti opreme i tehnologije kako bi osigurale tehnološku prednost alijanse“, uključujući "zajedničku analizu kontrahipersonične tehnologije“, navodi se u saopštenju japanskog ministarstva odbrane.

Ministarstvo je navelo da će Vašington i Tokio "blisko i neprimetno sarađivati” kako bi sprečili bilo kakvu "jednostranu promenu statusa kvo” u indo-pacifičkom regionu, gde američki ratni brodovi često sprovode misije "slobode plovidbe” kroz sporne vode na koje polaže Peking.

I Ostin i Hamada su "snažno osudili kinesko lansiranje balističkih projektila početkom avgusta“, a Tokio je tvrdio da su neki projektili pali unutar njegove ekskluzivne ekonomske zone (EEZ). Njih dvojica su takođe optužili Peking za provokativne vojne vežbe u blizini Tajvana – koji Kina smatra delom svoje teritorije – nakon posete ostrvu predsednice američkog Predstavničkog doma Nensi Pelosi prošlog meseca.

Ostin je obećao da će "modernizovati američko-japanski savez, ojačati integrisano odvraćanje i dalje sarađivati sa partnerima koji imaju isto mišljenje kako bi se obezbedio slobodan i otvoren Indo-Pacifik“, iako se u saopštenju ne pominje hipersonični tehnologije. Dok su razni dizajni hipersoničnih projektila dugo bili u razvoju od strane američkog odbrambenog establišmenta, nijedna platforma nije usvojena u upotrebu.

(MONDO)