BOGATAŠI POHRLILI ZA ZLATNIM PASOŠIMA, ONDA STIGLO UPOZORENJE! "Prekinite sa tim", sledi TUŽBA za članicu EU!

Nakon ruske invazije na Ukrajinu, Malta je suspendovala pristup tom sistemu za građane Rusije i Belorusije

Profimedia

Evropska komisija odlučila je juče da tuži Maltu Evropskom sudu pravde u Luksemburgu zbog sistema
"zlatnog pasoša" koji omogućava stranim investitorima da dobiju malteško državljanstvo u zamenu za ulaganja u zemlji koja vrede više od određenih iznosa.

Komisija smatra da davanje državljanstva u zamenu za novac, bez autentične veze podnosioca zahteva sa državom članicom EU čije državljanstvo traži, nije u skladu sa principom iskrene saradnje između članica Unije i sa koncepta državljanstva Unije, saopšteno je u jučerašnjem saopštenju EK. Malta je jedina preostala članica EU koja i dalje izdaje "zlatne pasoše". Kipar je odustao od ove prakse pod pretnjom tužbe Komisije, kao i Bugarska. Istraga protiv Malte po ovom pitanju traje od oktobra 2020. godine, kada je Komisija poslala formalno pismo u kojem traži da malteška vlada prekine praksu dodeljivanja "zlatnih pasoša".

U junu 2021. Komisija je ponovo poslala pismo, nakon što je Malta promenila pravila uz zadržavanje spornog sistema. Nakon ruske invazije na Ukrajinu, Malta je suspendovala pristup tom sistemu za građane Rusije i Belorusije. "Iako je ovo bio pozitivan korak, Malta nastavlja da primenjuje šemu za državljane svih drugih nacionalnosti i nije izrazila nameru da ga okonča", navodi se u saopštenju Komisije. Stoga je EK nastavila proceduru koju je započela slanjem pisma, a sledeći korak u postupku povrede prava Unije bilo je slanje obrazloženog mišljenja, u aprilu ove godine. Malta za ovo nije dala valjano opravdanje, a juče je Komisija najavila da će podneti tužbu Sudu EU.

Državljanstvo bilo koje članice Unije nosi sa sobom pravo na slobodu kretanja širom EU, te stoga nacionalni propisi koji to regulišu moraju biti usklađeni sa evropskim propisima. Komisija smatra da podela „zlatnih pasoša” sa sobom nosi rizik od pranja novca, utaje poreza i korupcije, kao i bezbednosni rizik. Malta je dala državljanstvo hiljadama investitora i članova njihovih porodica od 2014. godine, kada je ta šema na snazi.

(MONDO)