To je podmuklo oružje koje seje strah. Rusija u ratu protiv Ukrajine koristi dronove koji su verovatno strane proizvodnje. Lete brzinom od 200 kilometara na sat i toliko su glasni da se čuju izdaleka, mnogo pre nego što napadnu metu, piše Dojče vele.
Prema informacijama ukrajinske vojske, Rusija je od utorka do srede prvi put upotrebila takozvane "dronove samoubice“ iranske proizvodnje za gađanje ciljeva u blizini Kijeva. Te noći čulo se šest eksplozija, Guverner Kijevske oblasti Aleksij rekao je za Telegram i dodao da je sa juga došlo ukupno 12 dronova sa ciljem da unište infrastrukturu.
Prema definiciji na sajtu Vojne fabrike, "dronovi samoubice" su bespilotne letelice natovarene eksplozivom. Ukrajinska vojska je sredinom septembra oborila, prema sopstvenim tvrdnjama, prvu bespilotnu letelicu iranskog porekla. Ukrajinska vojska Portparolka Natalija Humenjuk rekla je da ih je od tada registrovano nekoliko desetina na jugu Ukrajine i da je polovina oborena. Ona navodi da je Odesa često meta napada dronovima, u kojima su stradali i civili.
I do 200 km/h
Pre nekoliko meseci pojavile su se informacije da će Iran isporučiti Rusiji vojne bespilotne letelice. Vlada Sjedinjenih Američkih Država saopštila je, pozivajući se na informacije tajnih službi, da Rusija želi da kupi dronove od Irana za potrebe rata u Ukrajini – pre svega zato što Rusija više ne može da proizvodi dronove, jer je nabavka određenih komponenti a rezervnih delova je izuzetno teško zbog sankcija.
Kako prenosi agencija AFP, Rusija je nabavila dronove tipa Muhadžir-6. Letelica može da nosi 40 kilograma tereta, dostiže brzinu od 200 kilometara na sat. AFP navodi i da je kupljen i "dron samoubica" Šahed-136, koji može da putuje do 2.500 kilometara. Iran je zvanično demantovao prodaju dronova Rusiji.
Stručnjaci smatraju da dronovi nisu baš efikasno oružje, bez obzira što se njihovi smrtonosni napadi stalno ponavljaju. Džeremi Bini, koji radi za analitičku kompaniju Džejns, rekao je za AFP da sistem letelice često pokvari jer komponente nisu dobro proizvedene. Osim toga, količina eksploziva koju nose je "relativno mala", tako da, prema njegovim rečima, dronovi nemaju veliki uticaj na tok rata.
Za američki magazin Politiko, ukrajinska mlađa oficirka kaže da je pogubno što je dronove veoma teško otkriti pomoću radara, zbog čega je njena jedinica izgubila dva tenka sa posadom kod Hersona. Portparolka ukrajinske vojske Natalija Humenjuk kaže da dronovi dodatno povećavaju "psihološki pritisak" na stanovništvo. Preteća buka koja prati let drona izaziva strah kod ljudi koji su već opterećeni.
Turci su rekli "ne"
Rusija je takođe pokazala interesovanje za turske borbene dronove tokom leta. Proizvođač Bajraktara je krajem avgusta nedvosmisleno izjavio da njegova kompanija neće isporučivati dronove Rusiji.
"Bez obzira na to koliko novca su nam ponudili, u ovoj situaciji ne dolazi u obzir da im prepustimo dronove. Trenutno u potpunosti podržavamo ukrajinsku stranu“, rekao je Haluk Bajraktar , menadžer turskog proizvođača, za BBC.
Trenutno ukrajinska vojska uspešno koristi Bajraktar-TB2. Ovaj dron je veoma popularan u Ukrajini, jer je doprineo uništenju mnogih ruskih artiljerijskih sistema i oklopnih vozila. Prema izveštajima agencija, turski proizvođač planira da izgradi fabriku u Ukrajini. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je to saopštio početkom septembra, posle sastanka sa šefom turskog koncerna.
Dron je dugačak šest i po metara, a raspon krila mu je 12 metara. U vazduhu može da ostane više od 24 sata, a maksimalna brzina mu je 220 kilometara na sat. Stručnjaci kažu da je dron jeftiniji od sličnih proizvoda zapadnih konkurentskih kompanija.
(MONDO)