Centralna komanda SAD preduzela je veoma neobičan korak, otkrivajući prisustvo podmornice američke mornarice Ohajo sa nuklearnim balističkim projektilima u Arapskom moru. Saopštenje je uokvireno kao poseta vrhovnog komandanta, generala američke vojske Majkla Kurile. Međutim, teško je to ne videti kao poruku namenjenu potencijalnim protivnicima, kao što su Iran ili Rusija, kao i američkim saveznicima i partnerima, piše u analizi za The Drive analitičar odbrane Džozef Trevitik.
"Viceadmiral američke mornarice Bred Kuper, šef Pete flote i Centralne komande američkih mornaričkih snaga (NAVCENT), pridružio se generalu Kurili i članovima njegovog štaba u poseti podmornici USS Vest Virginia na nepoznatoj lokaciji u Arapskom moru", navodi se u saopštenju za javnost Centralne komande (CENTCOM). U saopštenju se ne navodi kako su Kurila, Kuper i ostali došli do podmornice niti kada je poseta bila.
"Bio sam potpuno impresioniran posadom USS Vest Virginia; ovi mornari predstavljaju najviši nivo profesionalizma, stručnosti i discipline u celoj američkoj vojsci", naveo je Kurila u saopštenju. "Ove podmornice su krunski dragulj nuklearne trijade, a Zapadna Virdžinija pokazuje fleksibilnost, preživljavanje, spremnost i sposobnost snaga USCENTCOM-a i USSTRATCOM-a na moru", dodao je on.
Moćno, zastrašujuće oružje
Američka mornarica trenutno ima 14 podmornica klase Ohajo sa specijalizovanim balističkim projektilima ili SSBN-ovima. SSBN u Ohaju su prvobitno dizajnirani da nose do 24 balističke rakete Trident sa nuklearnim bojevim glavama koje se lansiraju iz podmornica, ali je taj broj smanjen na 20 kao deo sporazuma o kontroli naoružanja sa Rusijom. Većina podmornica je naoružana projektilima Trident D5, koje mogu da nose do 14 nuklearnih bojevih glava.
Zvanično CENTCOM-ovo otkrivanje lokacije podmornice klase Ohajo je samo po sebi veoma neobično, piše analitičar. Mornarica generalno ne govori o aktivnostima podmornica, a posebno kada su u pitanju lokacije podmornica sa balističkim raketama- Pored toga, iako CENTCOM nije otkrio tačno gde je USS Vest Virginia plovio unutar Arapskog mora kada je Kurila stigao, morao je da izroni da primi njega i ostatak delegacije, što predstavlja rizik. Kada isplivaju na površinu, podmornice, posebno velike poput klase Ohajo, takođe generalno imaju ograničenu sposobnost manevrisanja, što može predstavljati različite stepene rizika.
"Ovo je poruka"
Iran se poslednjih nedelja aktivnije uključio u sukob u Ukrajini na strani Rusije snabdevanjem moćnih dronova. Iranski zvaničnici su takođe navodno rekli Rojtersu da zemlja planira da Rusima proda stotine balističkih raketa kratkog dometa. Verovatno najvažniji razlog zašto SAD žele da podsete Iran na njegovo prisustvo u regionu jeste suzbijanje protesta velikih razmera, kaže analitičar.
Robert Mali, specijalni izaslanik američke vlade za Iran i vodeći pregovarač sa režimom u zemlji, rekao je u ponedeljak da se čini da su pregovori o nuklearnom sporazumu zaustavljeni na neodređeno vreme. "To (nuklearni razgovori) nije čak ni na dnevnom redu. To nije fokus jer nema napretka", rekao je Meli u intervjuu za Si-En-En. "Trenutno je fokus na onome što se dešava u Iranu jer su pregovori u zastoju."
Vlada Sjedinjenih Država ima i druge zemlje u regionu kojima bi takođe želela da signalizira svoju snagu i prisustvo. To uključuje Saudijsku Arabiju, navodnog američkog partnera, ali koja je nedavno pomogla da se pogura odluka naftnog kartela Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEK) da smanji proizvodnju, što bi moglo da dovede do viših cena.
Analitičar zaključuje dodajući da bi ovaj potez mogao da bude poruka Kini, jer američka vojska i dalje vidi Kinu kao svoju glavnu pretnju i redovno izražava zabrinutost zbog mogućnosti da Peking pokrene vojnu intervenciju protiv Tajvana. Kakva god bila poruka, zaključuje analitičar na kraju, vreme će pokazati kakva će biti reakcija drugih zemalja na ovaj potez.
(MONDO)