Ministarstvo spoljnih poslova Kine oglasilo se o susretu kineskog predsednika Si Đinpinga i kanadskog premijera Džastina Trudoa na samitu G20. Ministarstvo je objavilo saopštenje nakon što je objavljen snimak na kome Si čita bukvicu Trudou nakon što su kanadski zvaničnici otkrili detalje njihovog prethodnog sastanka novinarima.
Na snimcima sa samita G20 u Indoneziji vidi se kako frustrirani kineski predsednik povlači kanadskog premijera u stranu i govori mu da nije prikladno da se detalji razgovora dvojice lidera odmah dele sa medijima. "Sve o čemu smo pričali je procurilo u novine, to nije u redu. Tako ne funkcioniše diplomatija", rekao je kineski predsednik Trudou.
Si nikoga ne kritikuje
"Peking podržava iskrene razmene sve dok se one održavaju na ravnopravnoj osnovi, a Kina se nada da će Kanada preduzeti korake za poboljšanje bilateralnih odnosa", rekao je portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Mao Ning tokom redovnog brifinga za medije. "Snimak koji ste spomenuli je zaista bio kratak razgovor dvojice lidera tokom samita G20. To je veoma normalno. Mislim da ga ne treba tumačiti kao da predsednik Si kritikuje ili optužuje bilo koga", rekao je Mao. Mao nije odgovorio na Rojtersova pitanja zašto je dogovoren sastanak za sredu i šta je Si mislio kada je rekao "nije prikladno" i "mi to nismo uradili na taj način".
Šta je kineskom predsedniku smetalo?
Đinping je bio ljut što su kanadski zvaničnici preneli medijima da je Trudo tokom prethodnog razgovora izrazio zabrinutost zbog sve agresivnijeg mešanja Kine, piše Gardijan. "U Kanadi verujemo u slobodan, otvoren i pošten dijalog. Nastavićemo da sarađujemo konstruktivno, ali biće stvari oko kojih se nećemo slagati", rekao je Trudo.
Kineski predsednik mu je, gestikulirajući rukama, na to odgovorio da "prvo treba da se stvore uslovi za saradnju". Dvojica lidera su prekinula razgovor rukovanjem i krenuli u suprotnim pravcima. Neprijatna komunikacija i prethodni razgovor usledili su nakon ponovljenih upozorenja Trudoa i drugih zvaničnika da Kina pokušava da potkopa kanadsku demokratiju.
Kanadski obaveštajni zvaničnici izvestili su u januaru da veruju da se Kina umešala u izbore 2019. Kanadska policija je u ponedeljak optužila naučnika u elektroenergetskoj kompaniji Kvebeka za špijunažu zbog navodnog slanja poslovnih tajni Kini.
(MONDO)