Avganistanci svojoj izgladneloj deci daju lekove da bi ih naterali da spavaju, a neki su prodali svoje ćerke ili sopstvene organe da bi preživeli. U drugoj zimi otkako su se talibani vratili na vlast i otkad je obustavljena strana pomoć, milioni Avganistanaca su na ivici gladi, piše BBC.
"Naša deca stalno plaču i ne spavaju. Nemamo hranu. Onda odemo u apoteku, kupimo tablete i damo ih našoj deci da im pomognu da spavaju“, ", rekao je Abdul Vahab.
On živi nedaleko od Herata, trećeg po veličini grada u zemlji, u naselju koje se sastoji od hiljada malih kućica od blata, od kojih su mnoge raseljene zbog rata i prirodnih katastrofa. Na pitanje koliko njih daje lekove deci za smirenje, kaže: “Mnogo, svi mi“. Gulam Hazrat je izvadio neke tablete iz džepa. Bio je to sedativ alprazolam, koji se obično propisuje onima koji se leče od anksioznih poremećaja. Ima šestoro dece, najmlađe od godinu dana. “Čak i njemu dajem“, rekao je. Drugi imaju pilule koje su propisane za lečenje depresije i anksioznosti. Lekari kažu da takvi lekovi, kada se daju deci koja su neuhranjena, mogu izazvati oštećenje jetre i niz drugih problema kao što su hronični umor i poremećaj spavanja i ponašanja.
Većina porodica ima samo nekoliko komada hleba dnevnoi. Jedna žena je rekla da ujutru jedu suvi hleb, a uveče ga namaču u vodu da bi bio vlažan. UN su upozorile da se u Avganistanu odvija humanitarna “katastrofa”. Iako su se Avganistanci godinama borili, kada su talibani preuzeli vlast prošlog avgusta, bez međunarodnog priznanja nove de fakto vlade, strana sredstva koja su dolazila u Avganistan bila su zamrznuta, što je izazvalo ekonomski kolaps koji je ostavio muškarce bez posla većinu dana.
"Prodala sam bubreg a sada moram i ćerku"
Amar, što inače nije njegovo pravo ime jer je želeo da ostane anoniman, rekao je da je pre tri meseca imao operaciju uklanjanja bubrega i pokazao ožiljak. On je u svojim dvadesetim godinama, na vrhuncu života.
"Nije bilo izlaza. Čuo sam da možete da prodate bubreg u lokalnoj bolnici. Otišao sam tamo i rekao im da želim to da uradim. Nekoliko nedelja kasnije primio sam telefonski poziv i zamolili su me da dođem u bolnicu", rekao je on.
Amaru je za ovo plaćeno oko 3.100 dolara, od čega je većina otišla da isplati novac koji je pozajmio da kupi hranu za svoju porodicu. Novinari BBC su upoznali i mladu majku koja je rekla da je prodala bubreg pre sedam meseci - morali su da vrate dug, a ona je za to dobila još manje novca.
"Sada smo prinuđeni da prodamo našu dvogodišnju ćerku. Ljudi od kojih smo pozajmili svakodnevno nas maltretiraju govoreći nam da im damo ćerku ako nemamo novca da vratimo dug", rekla je ona.
(MONDO)