JAVILI DA MU JE OTAC UMRO, ON URADIO NEŠTO JEZIVO! Ukrao ključnu stvar iz kuće, FBI vodio godinama istragu o Aninom mužu

Sada isplivavaju detalji iz živote Ane i Brajana Volša, a po svemu sudeći, suprug nestale Beograđanke je često imao problema sa zakonom.

Twitter/@BradTatum/Screenshot

Suprug nestale Beograđanke Ane Volš ukrao je Dalijeva umetnička dela sa očevog imanja nakon njegove smrti nakon što je provalio u njegovu kuću i uništio njegov testament, pokazuju sudski dokumenti. Brajan Volš (46) optužen je u ponedeljak za "obmanjivanje policije" koja istražuje nestanak njegove supruge Ane (39).

Njegova porodica ga je optužila da je ukrao skoro milion dolara od njegovog oca dr Tomasa Volša. Tomas je umro u Indiji u 71. godini, a njegov advokat je kontaktirao njegovog sina da ga obavesti o novostima. Pravni dokumenti pokazuju da je Volš tražio ključ od imanja vrednog 710.000 dolara na plaži u Halu, u Masačusetsu iako u testamentu nije stajalo njegovo ime. Dodaju da je Volš upao u dom svog oca, ukravši hiljade dolara vredna umetnička dela i luksuzne predmeteuključujući slike Salvadora Dalija i Džoan Miro – kao i automobil.

Otac troje dece je tada navodno pokušao da proda kuću svog oca za 140.000 dolara više nego što je vredela, nakon što je pogrešno imenovan za izvršioca testamenta. U novinama je takođe optužen da je odmah pokušao da proda ostale artikle na internetu, oglašavajući prodaju u januaru - mesecima nakon očeve smrti. Neslaganja su uočena tek nakon što je njegov rođak, koji je imenovan za izvršioca Tomasovog testamenta, kontaktirao prijatelja njegovog strica 2019. i tek tad otkrio da je Tomas preminuo.

Volš navodno nije uspeo da obavesti ostale članove porodice o smrti svog oca, a drugi član porodice preuzeo je imanje u julu 2019. Volš je mesec dana kasnije pokušao da uloži prigovor na imenovanje, pri čemu mu je ostavinski sud naložio da podnese popis stvari koje je uzeo sa imovine, što je on odbio. U međuvremenu, Volš je takođe ranije optužen za prevaru nakon što je 2016. prodao dve lažne slike Endija Vorhola za 80.000 dolara.

Prevarant je optužen da je "obmanuo" sud u vezi sa svojom imovinom u slučaju Vorhol. Sudski dokumenti pokazuju da nije obavestio policiju o automobilima koje je kupovao, gde se pominje i Maserati, koji je vozila njegova supruga Ana. Ona je objavila da je automobil, vredan 120.000 dolara, "najbolji poklon za dan zaljubljenih u njenom životu" i zahvalila se Brajanu što ostvaruje njene snove iz detinjstva.

U pismu sudiji koji je nadgledao slučaj Vorhol, Ana je rekla da je 'zahvalna' što je sudija dozvolio njenom mužu da provede 'poslednjih osam meseci kod kuće izdržavajući svoju decu i najbliže članove porodice'. Volš je tad optužen za 'obmanu suda', a Ana je optužena za 'korist od prevare' – pri čemu joj je njen muž prebacio 115.000 dolara, za koje sud kaže da povezuju sa njegovim "žrtvama" koje je prevario. Sud tvrdi da je takođe ukrao više od 100.000 dolara sa bankovnih računa svog mrtvog oca. U presudi se kaže da on 'nema zakonsko pravo' ni na jednu od stvari koje je uzeo, dodajući da je to bilo da bi 'održao svoj raskošan način života'.

Sudski dokumenti takođe pokazuju da je Volš koristio sredstva od Vorholove prevare da bi sa suprugom otišao u kupovinu u Pradu dok je bio u Francuskoj - nakon što je od žrtve ukrao 145.000 dolara.  Novac je navodno išao i za plaćanje duga na kreditnoj kartici, što je uključivalo troškove putovanja i restorana. Volš još uvek nije rekao FBI-ju šta je uradio sa slikama Senki i FBI je vodio 'višegodišnju' istragu zbog njegovog 'višegodišnjeg kriminala'.

Jedna od njegovih žrtava Ron Rivlin, vlasnik galerije Revolver u Los Anđelesu, pronašao je Volša kako prodaje dve slike Endija Vorhola za po 100.000 dolara u novembru 2016. Volš je rekao Rivlinu da prodaje radove uz veliki gubitak kako bi platio renoviranje kuće, a Rivlin je pristao da kupi obe slike za 80.000 dolara. Potpisali suugovor, a kada je Rivlin otkrio da su slike neautentične nekoliko puta pokušao da kontaktira Volša.

Pravni dokumenti govore o Vorholovoj prevari: "Zločin je bio podmukao, komplikovan i planiran. Putovao je u više zemalja. Angažovao je više umetnika da pripreme lažne slike, sa višestrukim lažima. U svoju šemu je uključio privatne galerije, aukcijske kuće, pa čak i eBai. Manipulisao je i krao od ljudi koji su mu verovali, primali ga u svoje domove i smatrali ga bliskim prijateljem. Izmišljao je priče i laži o slikama kako bi lažnu prodaju učinio uverljivom. Volš se pokazao toliko uspešnim, u stvari, da FBI još uvek nije pronašao umetničko delo uprkos višegodišnjoj istrazi i optuženikovom priznanju krivice."

Nestanak Ane prijavili su policiji 4. januara njen poslodavac u Vašingtonu i njen suprug - otac koji je ostao kod kuće - tri dana nakon što je poslednji put viđena 1. januara. Radila je za giganta za nekretnine, Tišmana Spajera, a par je zajedno posedovao nekoliko nekretnina – njihov dom u Kohasetu i kuću vrednu 1,3 miliona dolara u Vašingtonu. Takođe su posedovali još jednu imovinu u Masačusetsu, vrednu 1,4 miliona dolara - koju su prodali prošle godine pre nego što je ona nestala. Zapaljena je nekoliko dana nakon što je nestala, ali policajci koji su istraživali stvar rekli su da to nije povezano sa njenim nestankom.

(MONDO)