Đuričković: Kina podržava članstvo Crne Gore u Evropsku uniju

Miloš Đuričković istakao da je kongres Komunističke partije Kine (KPK) ove godine označen kao nešto značajniji u odnosu na one iz prethodnih godina.

kineska medijska grupa

Komentarišući 20. Nacionalni kongres Komunističke partije Kine (KPK), koji se održao 16. oktobra, aktuelni predsednik Odbora za međunarodne odnose i funkcioner Socijaldemokrata (SD) Miloš Đuričković, koji je ujedno bio i diplomata u Ambasadi Crne Gore u Pekingu, kazao je da se pomenuti događaj, za razliku od ostalih kongresa vodećih partija u svijetu, ističe po većoj pozornosti i porukama koje šalje.
,,Istakao bih jedno zapažanje, a to je da je Kongres KPK ove godine označen kao nešto značajniji u odnosu na one iz prethodnih godina. Vjerujem da je razlog tome bitno izmijenjena slika u svijetu i da se stvara potreba za definisanjem novih strategija razvoja kako bi se odgovorilo tim izazovima. U tom kontekstu posmatram kineski put ka modernizaciji. Za razliku od prethodnih decenija, danas je definicija strateških resursa bitno izmijenjena i fokusirana je na razvoju tehnologija, vještačke inteligencije. Jako je bitna poruka koja je poslata sa Kongresa, a to je neophodnost modernizacije društva. Upravo će ona obezbijediti produktivnost i inovativnost, kako bi se na najbolji način izašlo u susret izazovima koji prethode. To će svakako doprinijeti, kako Kini, tako i svijetu,“ izjavio je Đuričković.
Odnose Kine i Crne Gore definiše kao relativno novu pojavu, budući da je Crna Gora svoju nezavisnost obnovila 2006. godine, a da su se do tada ti odnosi odigravali u formatu državnih zajednica kojima je Crna Gora pripadala.
,,Izgradnja auto-puta Bar-Boljare predstavlja dobar temelj za dalju budućnost razvoja tih odnosa. Auto-put je završen, tako da treba tražiti nove segmente u kojem dvije države mogu sarađivati. Po okončanju padnemije korona virusa, očekujem da se još intenzivnije nastavi saradnja između Crne Gore i Kine. Tu prevashodno mislim na saradnju u oblasti turizma, budući da smo do 2020. godine imali dupliran broj turista iz Kine. Vjerujem i da će privrednici dvije zemlje, kada se normalizuje međunarodni saobraćaj, obnoviti uspostavljene kontakte i da ćemo tu imati jedan značajan rast u periodu koji je pred nama. Tokom mog boravka u Kini, posebno sam stavio naglasak na promociju crnogorskih prehrambenih proizvoda u toj zemlji. Vjerujem da će se u periodu pred nama zaokružiti administrativne procedure koje će omogućiti plasman domaćih proizoda na kinesko tržište. To bi predstavljao jak i značajan vjetar u leđa za sve crnogorske kompanije, obzirom da sz njihovi proizvodi preopoznati po kvalitetu i konkurentnosti,“ istakao je funkcioner SD-a.
Konstatuje da su događaji poput globalne finansijske krize i pandemija korona virusa pokazali koliko su sistemi međusobno povezani i koliko je saradnja od ključnog značaja u prevazilaženju svjetskih kriza.
,,Vjerujem da će budućnost međunarodne zajednice uveliko zavisiti od stepena kvaliteta i intenziteta saradnje između Kine, Evropske unije i Sjedinjenih Američkih Država. Mišljenja sam da je prijeko potreban usaglašen stav ova tri subjekta po pitanju ključnih globalnih izazova i uspostavljanje mehanizma koji bi služio kao platforma za rješavanje izazova o kojma oni imaju različito viđenje. Za to je potrebna vizija, međusobno poštovanje, podržavanje različitosti subjekata i njihovih potreba,“ naveo je Đuričković.
Smatra da je razvoj Kine u protekle dvije decenije, tu zemlju stavio u položaj strateškog partnera za mnoge zemlje svijeta. Saradnju Kine i Crne Gore u međunarodnim okvirima ocjenjuje kao konstruktivnu, uz uvažavanje pozicija koje dvije zemlje imaju.
,,Strateško opredjeljenje Crne Gore je članstvo u Evropsku uniju, tj. da ona bude prva naredna članica i Kina je ta koju tu namjeru podržava u kontinuitetu. Vjerujem da će članstvo Crne Gore u EU postati realnost i da će saradnja između Crne Gore i Kine biti intenzivirana kroz druge mehanizme koji postoje između EU i Kine,“ zaključio je Đuričković.