Američki avioni već masovno obaraju sa neba neobične objekte koji bi mogli biti – bilo šta. U SAD ne znaju tačno šta je to, ali veruju da je prvi objekat bio – kineski špijunski balon. Na brifingu u nedelju uveče, Ministarstvo odbrane SAD govorilo je o "povećanom stanju pripravnosti“. Kažu da pobliže proučavaju američki vazdušni prostor i da su radarski filteri prilagođeni da detektuju manje objekte na nebu. Rečeno je i da oboreni objekti ne predstavljaju vojnu pretnju, a u Ministarstvu odbrane tvrde da objekti "funkcionišu u istraživačke svrhe".
Međutim, koliko dugo može da traje ovakva politika "pucaj prvi“, pita se u kratkoj analizi novinar Skaj njuza. Jasno je da će to zavisiti od prikupljanja i analize ostataka. Doći će vreme kada će SAD znati sa čime se bave i zauzeti konkretan stav - ali u međuvremenu, ne žele da rizikuju.
Američkog predsednika rizik svakako ne zanima – bar što se politike tiče. Sedmicu je započeo kritikujući Džoa Bajdena jer je oklevao da izda naređenje za obaranje kineskog špijunskog balona. Završilo se tako što se oglasio na Tviteru, oštro govoreći o Kini — "mi ćemo delovati da zaštitimo našu zemlju“ — dok su se istovremeno američke snage borile da povrate ono što su oborili iznad jezera Huron.
A na završnom nedeljnom brifingu vrh Ministarstva odbrane otvorio je vrata novim spekulacijama. Na pitanje tokom brifinga da li bi objekti u vazduhu mogli da budu vanzemaljci, general američkog vazduhoplovstva Glen VanHerk je odgovorio: "Nisam ništa isključio“. Ali obaranje ogromnog kineskog balona kod obale SAD, praćeno obaranjem dva manja objekta iznad Aljaske i Kanade - i još jednog iznad Mičigena u nedelju - izazvalo je zabrinutost za bezbednost Severne Amerike i dodatno zategnuti odnose sa Kinom, piše Gardijan.
O koja četiri objekta govorimo?
Priča počinje krajem januara, kada je džinovski kineski balon — za koji su američki zvaničnici rekli da je balon za nadzor — danima lebdeo na američkom nebu pre nego što ga je 4. februara oborio mlaznjak F-22 kod obale Južne Karoline. Kina je insistirala da je to bio civilni balon za meteorološka i druga naučna istraživanja i da je skrenuo sa kursa.
Pentagon je tvrdio da je balon imao gondolu veličine tri autobusa koja je bila teška više od tone; da je bio opremljen sa više antena i imao solarne panele dovoljno velike da napaja nekoliko senzora za prikupljanje obaveštajnih podataka.
Zatim su u petak, 10. februara, američki borbeni avioni oborili još jedan objekat u blizini severne Aljaske, saopštila je vojska, dodajući da se nalazi "unutar američkog suverenog vazdušnog prostora iznad američkih teritorijalnih voda“. Zvaničnici su takođe saopštili da objekat nije imao pogon ili kontrolni sistem. U subotu je američki avion F-22, koji su naručile SAD i Kanada, oborio "vazdušni objekat na velikoj visini“ iznad kanadske centralne teritorije Jukon, oko 160 km od američke granice, rekavši da predstavlja pretnju. na civilne letove. Kanada je rekla da je ovaj balon cilindričan i manji od prvog uočenog balona. Kanadska ministarka odbrane Anita Anand nije želela da spekuliše o tome da li potiče iz Kine.
Zvaničnici su rekli da su drugi i treći predmet bili veličine Folksvagen bube. U nedelju je američki predsednik Džo Bajden naredio američkim ratnim avionima da obore neidentifikovani objekat iznad jezera Huron u Mičigenu "iz predostrožnosti“, rekao je visoki zvaničnik administracije.
Objekat je opisan kao osmougaona struktura sa žicama koje vise sa njega i nije se smatralo vojnom pretnjom bilo čemu na zemlji, ali bi mogao predstavljati opasnost za civilnu avijaciju jer je leteo na oko 20.000 stopa (6.000 metara), rekao je zvaničnik.
Lider većine u američkom Senatu Čarls Šumer, koga je Bajdenova administracija obavestila nakon incidenta u Jukonu, rekao je u nedelju - pre incidenta na jezeru Huron - da su prethodna dva objekta verovatno baloni, "ali mnogo manji od prvog" i da su oba leteli na oko 40.000 stopa (12.200 metara).
(MONDO)