Zemljotres u Skoplju, u tadašnjoj SFRJ (današnja Severna Makedonija), odneo između 1.000 i 1.100 žrtava. Taj razorni zemljotres desio se 26. jula 1963. godine u "gradu solidarnosti" kako je Skoplje tada bilo poznato. Stradalo je između 1.000 i 1.100 ljudi, oko 3.000 je bilo povređeno, a između 120.000 i 200.000 je ostalo bez svog doma.
Magnituda zemljotresa u Skoplju iznosila 6,1 stepena Rihterove skale. Potres je počeo u 05.17 časova po lokalnom vremenu i trajao je oko 20 sekundi. Podrhtavanje se osetilo duž većeg dela doline reke Vardar.
Pogledajte fotografije razornog zemljotresa u Skoplju
Nakon samo nekoliko dana, 35 država zatražilo je od Generalne skupštine Ujedinjenih nacija da uvrsti pomoć za Skoplje na popis svojih agendija. Pomoć se odnosila na finansije, medicinske, inženjerske i građevinske timove.
Ljudi su panično istrčavali na ulice ne shvatajući šta se zaista dešava. Osim potresa i neprijatnih zvukova iz dubina zemlje, Skopljem su se širili povici, jaukanje i plač. Među oštećenim značajnim građevinama su Bezistan, Arheološki muzej, tvrđava Kale, Oficirski dom, Narodna banka,...
Nakon razornog zemljotresa, Skoplje je počelo da se obnavlja i da polako vraća svoj stari duh. Radilo se po projektima japanskog arhitekte Kenzo Tangea i njegovog poljskog kolege Adolfa Ciborovskog. Organizovana je omladinska radna akcija za obnovu Skoplja. Godinama kasnije je u SFRJ izdvajano oko 15 odsto nacionalnog dohotka za obnovu Skoplja.
Da podsetimo, u Rumuniji se danas desio zemljotres jačine 4,7 Rihterove skale. Taj potres osetio se i širom Srbije. Nedugo zatim, zemljotres je bio i u Hrvatskoj i njegova magnituda iznosila 4 stepena Rihterove skale. Seizmolog Slavica Radovanović smatra da se u Rumuniji sprema veliki zemljotres koji će navodno biti mnogo jači od onog koji se desio danas oko 16 časova. Tursku je oko 19 časova pogodio novi jak zemljotres jačine 4,7 stepeni Rihterove skale.
(MONDO)