Srpski spasioci će ostati u Turskoj koliko god je potrebno, saopštio je MUP. Trenutno su u gradu Hataju. Naši spasioci koji su u gradu Hataju poručuju da im vreme ne ide na ruku i da su jako male šanse da ima još preživelih. Vođa spasilačkog tima iz Srbije Davor Vidović rekao je za RTS da su zasigurno najveći izazov porodice najmilijih koje se nalaze iza njihovih leđa.
"Kada ste i sam roditelj, kada znate šta znači imati dete i izgubiti ga u takvoj okolnosti, možete zamisliti pod kakvim pritiskom mi radimo kada znamo da se iza naših leđa nalaze najmiliji od onih koji su ispod ruševina. To sigurno predstavlja jedan od najvećih pritisaka a još gore od svega je kada izvučemo preminulo lice i moramo da ga predamo porodici koja se nalazi iza nas", rekao je Vidović.
Dodao je da se nadaju da će biti pronađeno još preživelih, ali da im vreme ne ide u korist. "Ovo je već osmi dan prošao jako male šanse su da ima preživelih. Od informacija od ostalih spasilačkih timova, s kojima delimo bazni kamp, u poslednjih 18 časova nijedno živo lice nije izvađeno iz ruševina", rekao je Vidović.
Zamenik vođe spasilačkog tima Aleksandar Radosavljević istakao je da osim nastavka pretrage terena za nestalima, timovi sektora za vanredne situacije rade na proceni građevina, izdržljivosti građevina i mogućnosti da se one uruše. "Isto tako radi se na proceni potreba lokalnog stanovništva, a tiču se hrane, smeštaja, agregata, i sličnih potrepština koje su im potrebne da bi nastavili život u ovako teškim uslovima", rekao je Radosavljević.
Kao svog ravnopravnog člana, spasilački tim Srbije ističe i psa Zigija. "Zigi je kod nas godinama je pas koji se bavi pretragom terena. Imamo još pasa u trenažnom procesu, ali Zigi nam je najjača karika u timu. Videli ste, većina timova ima spasilačke pse, i veoma se uspešno koriste u pretrazi terena za nestalim osobama", poručio je Aleksandar Radosavljević.
Nakon što se obustavi potraga za preživelima, spasilački timovi će dobiti nova zaduženja. "Sanacija terena, ponovno uspostavljanje svih vidova komunikacija, i elektro komunikacija, vodovod, kanalizacija, mora se sanirati, kako bi omogućila nastavak života. Uklanjanje porušenih zgrada pa izgradnja novih, to je jako dugotrajan postupak, koji će trajati godinama", istakao je Davor Vidović.
(MONDO/RTS)