Vazduhoplovstvo Sjedinjenih Država (USAF) lansiralo je raketu od 587.000 dolara kako bi oborilo nepoznati leteći objekat koji bi se mogao pokazati kao nešto sasvim bezopasno - običan balon od 12 dolara.
Gardijan je izvestio da je jedan od piko balona nestao u akciji iznad Aljaske 11. februara kada ga je oborio borbeni avion USAF F-22 u SAD. Piko balon je opremljen tragačima koji se obično koriste za merenje temperature, vlažnosti, pritiska ili strujanja vetra.
Grupa entuzijasta amatera koji se bave proizvodnjom balona u Ilinoisu možda je rešila misteriju jednog od nepoznatih letećih objekata koje je američka vojska oborila prošle nedelje.
Ova grupa zaljubljenika u balone iz Severnog Ilinoisa kaže da je jedna od njenih hobi letelica "nestala u akciji" iznad Aljaske 11. februara, istog dana kada je američki avion F-22 oborio neidentifikovani vazdušni objekat nedaleko iznad kanadske teritorije Jukon.
U postu na blogu, grupa nije eksplicitno potvrdila da je reč o tom balonu, ali putanja pomenutog balona pre poslednjeg zabeleženog elektronskog čekiranja u 12.48 ujutro tog dana sugeriše vezu, kao i njeno uništenje od strane rakete "sajdvinder" 124. dana njenog putovanja, tri dana pre nego što je trebalo da završi svoj obilazak, prenosi "Gardijan".
Ako se to dogodilo, to bi značilo da je američka vojska potrošila projektil koji košta 439.000 dolara da obori balon vredan oko 12 dolara.
"Za sada zovemo piko balon K9IO nestalim u akciji", kaže se na veb stranici grupe, napominjući da je njegova poslednja zabeležena visina bila 37.928 stopa (11.560 m) dok je bila blizu ostrva Hagemajster.
Objekat iznad Jukona bio je drugi od tri oborena po naređenju Džoa Bajdena uzastopnih dana prošlog vikenda nakon što je kineski špijunski balon - četvrti objekat - oboren iznad Atlantika nakon što je prešao obalu Južne Karoline 4. februara.
Zvaničnici američkog Ministarstva odbrane rekli su da objekti ne predstavljaju vojnu pretnju, ali da su njihove putanje leta i blizina osetljivih lokacija, kao i njihova visina, potencijalna opasnost za civilno vazduhoplovstvo, što je izazvalo zabrinutost.
Od tada su rekli da su objekti možda komercijalni ili da su korišćeni u svrhe istraživanja klime.
Obaranje objekata dolazi nakon što su SAD početkom februara oborile navodni kineski špijunski balon koji je doleteo u njihov vazdušni prostor.
Prema deklasifikovanim obaveštajnim podacima Stejt departmenta, balon je bio opremljen antenom koja je mogla precizno da odredi lokacije komunikacionih uređaja, kao i da presreće pozive upućene na tim uređajima.
Od kada je primećen kineski balon, veliki deo sveta je bio opčinjen sličnim viđenjima. Neki su čak tvrdili da su uočeni objekti vanzemaljskog porekla, što je navelo zvaničnike Bele kuće da u ponedeljak izdaju saopštenje da nema naznaka da je bilo koji od oborenih objekata povezan sa vanzemaljcima.
(Mondo)