Kada razmišljate o ajkulama, slike koje vam padaju na pamet su verovatno leđno peraje koje razbija površinu vode i možda velika usta ispunjena velikim oštrim zubima. Ajkule imaju zastrašujuću reputaciju najmoćnijih stvorenja u okeanu, tako da moraju imati čvrst skelet ispod kože, zar ne?
U stvari, odgovor na pitanje "da li ajkule imaju kosti?" Nemaju!Ajkule imaju hrskavičasti skelet. Još jedna karakteristika ove drevne vrste je nepostojanje škržnih prekrivača, umesto toga, ajkule imaju 5-7 škržnih proreza sa svake strane tela.
Ako povučete svoju ruku preko kože ajkule od glave do repa, koža će biti samo blago hrapava. Ali u suprotnom smeru, osetićete oštre zube, kao na šmirgl papiru. Osobine kože ajkule objašnjene su njenom strukturom - svaka mala ljuskica ove hrskavičaste ribe završava se malim šiljkom. Svaki šiljak je zaštićen jakom glazurom, a unutar svake ljuskice su nervi i krvni sudovi. Bliže ivici usta ajkule su ljuskice veće, a u samim ustima one postaju naoštreni zubi. Zubi ajkule, kao i ljuske koje se nalaze po koži su po strukturi slični zubima sisara. Ljuske ajkule, kao i zubi raspoređeni su u redovima, po šablonima. Kada oštri zubi u prvom redu postanu tupi, zamenjuje ih novi red zuba. Ajkule nemaju zube kojima mogu žvakati hranu, one ne žvaću svoj plen, već samo otkidaju i gutaju komade.
Da li ajkule imaju rebra?
Iako imaju kičmu, ajkule nemaju rebra. Skelet ajkule sastoji se od hrskavice i vezivnog tkiva.Telo ajkule podržava voda koja ga okružuje u okeanu, tako da joj nije potreban grudni koš kao kopnenim životinjama.
Pored toga, nedostatak rebara omogućava ajkuli da bude znatno fleksibilnija kada pronađe hranu. Ajkula guta svoju hranu u ogromnim komadima, tako da je telo, koje se može savijati bez ograničenja kostiju, prednost za njenu sposobnost da jede što je više moguće kada se za to ukaže prilika.
Najbliža stvar tradicionalnim rebrima koje imaju ajkule su njihovi škržni lukovi. Ova hrskavična "rebra" drže škrge ajkule na mestu i podržavaju škržne filamente koji apsorbuju kiseonik iz vode.
Nedostatak grudnog koša jedan je od razloga zašto ajkule brzo pretrpe fatalne posledice ako ih izvade iz vode i pre nego što su podlegnu nedostatku kiseonika. Bez zaštitnog grudnog koša i okolne vode koja ih održava, težina ajkule može da zgnječi njene unutrašnje organe i prouzrokuje da propadne, čak i ako se vrati u vodu "živa".
(MONDO)