Oružane snage Pridnjestrovlja postavile su eksplozive u sva skladišta oružja unutar otcepljene regije, uključujući skladište municije Kobasna, navodno je objavio bivši vojni inspektorat Ministarstva odbrane Moldavije. Ukoliko započne bilo kakva vojna operacija to će izazvati katastrofalnu štetu u delovima Moldavije.
Navodi koji su se pojavili na Tviter nalogu OSINT Defendera nisu potvrđeni. Međutim, bili su dovoljni da podignu paniku u Evropi. Inače, Rusija već tri decenije čuva ogromno skladište municije iz sovjetskog doba u otcepljenom moldavskom regionu Pridnjestrovlja, bez spoljnog nadzora.
Skladište u selu Kobasna najveće je skladište municije u istočnoj Evropi. Veruje se da sadrži oko 20.000 tona municije u različitim fazama upotrebe ili degradacije. Ukoliko bi na tom mestu došlo do eksplozije ili havarije, posledice bi mogle da budu katastrofalne. Eventualna eksplozija ovih zaliha, koje se ne mogu transportovati, izazvala bi ekološku i ljudsku katastrofu.
Skladište municije u Kobasni predstavlja ozbiljnu tehnogenu i ekološku opasnost ne samo za Moldaviju već i za Ukrajinu. Akademija nauka Republike Moldavije objavila je 2005. godine ekspertski izveštaj o pretnjama koje predstavlja gomilanje oružja u pridnjestrovskom regionu, piše Blic.
Eventualna eksplozija vojnog skladišta u Кobasni može se uporediti sa detonacijom nuklearne bombe od 10 kilotona, kakva je bačena na gradove Hirošimu i Nagasaki 1945. godine. Nakon eksplozije, formirao bi se krater prečnika 1,5 kilometara i dubine od 75 metara. Međutim, s obzirom na to da se Kobasna nalazi u ruralnom području, domet eksplozije može dostići 40-50 kilometara. Zbog toga se efekti eksplozije mogu uporediti sa štetom izazvanom zemljotresom od 7-7,5 stepeni.
Eksperti ističu da bi eksplozija skladišta municije u selu Kobasna dovela do humanitarne i ekološke katastrofe u severoistočnom regionu Moldavije i teritoriji Ukrajine na površini od 500 do 3.000 kvadratnih kilometara. "Balkan insajt" piše da nakon takve eksplozije "ne bi ostalo ničega živog u radijusu od 500 kilometara".
Analitičari su prošle godine upozorili da bi Moskva mogla da prizna Pridnjestrovlje kao nezavisnu državu, kao što je to učinila u ukrajinskim regionima Donjeck i Lugansk, i da to iskoristi kao izgovor za invaziju. Ruski predsednik Vladimir Putin je prošle nedelje ukinuo dokument kojim je delimično podržan suverenitet Moldavije. Dekretom iz 2012. Rusija se obavezala na traženje načina za rešavanje separatističkog pitanja "na temelju poštovanja suvereniteta, teritorijalnog integriteta i neutralnog statusa Republike Moldavije u određivanju posebnog statusa Pridnjestrovlja".
Da se u Kremlju nešto veliko sprema sugeriše i to što je Ukrajina počela da raspoređuje svoje snage na granici sa Moldavijom. Rusko ministarstvo odbrane je nakon toga optužilo Kijev da "priprema invaziju na Pridnjestrovlje" nakon takozvane akcije "lažne zastave". Zvanična Moskva tako tvrdi da Ukrajina planira da iscenira napad ruskih snaga iz Pridnjestrovlja "u bliskoj budućnosti" kao izgovor za invaziju.
(MONDO)