Nakon što su mu u glavu mu uperili napunjen pištolj, italijanski zemljoposednik Lazaro D'Auria je konačno pristao na zahtev nove i najnasilnije mafije u zemlji. D'Auria, farmer iz italijanske regije Apulija, u prošlosti je u više navrata odoleo njihovim pokušajima iznude. To je uključivalo pretnje i podmetanje požara i nanošenje štete na njegovim usevima i imovini.
Ali nakon iznenadne posete desetoro muškaraca, uključujući "bossa" sa pištoljem, poljoprivrednik je pristao da im plaća 150.000 evra godišnje. D'Auria je slučaj prijavio policiji već sledećeg dana i postao jedan od retkih ljudi koji su se suprotstavili ovoj mafiji u Fođi. Iako se dugo ignorisana, danas se smatra najnasilnijom italijanskom zločinačkom organizacijom.
"Ako bi više građana podnelo tužbe, lokalna mafija bi oslabila. Građani, progovorite!", rekao je 57-godišnji D’Aurija za AFP, koji od 2017. živi pod zaštitom policije i smatra da nedavne akcije vlade ukazuju na to da lokalna mafija može oslabiti ako lokalno stanovništvo prevaziđe svoje strahove.
Primitivna mafija
Krvavi ratovi lokalnih mafijaških klanova nekada su se pripisivali svađama među poljoprivrednicima, ali je takozvana "Četvrta mafija", nakon mnogo poznatijih sicilijanske Koza Nostre, kalabrijske Ndrangete i napuljske Kamore, digla državu na noge. Najmlađa italijanska mafija već ima kontrolu nad velikom jugoistočnom regijom Apulijom. Svoju kasu pune trgovinom droge, iznudama, oružanim pljačkama i krađom vozila i stoke. Dok su druge mafijaške organizacije prešle na manje upadljive i profitabilnije aktivnosti, uključujući infiltraciju u legalnu ekonomiju, mafija u Fođi je još uvek u početnoj fazi.
"To je rudimentarna, primitivna mafija. Veoma nasilna i veoma agresivna. Druge mafijaške grupe su evoluirale tako da manje pucaju i rade tiho da bi ostale neprimećene. A ovo je i dalje mafija koja, da bi pokazala svoju moć nad teritorijom, puca i ubija", rekao je Ludoviko Vakaro, javni tužilac Fođe.
Kozja glava
Mafija iz Fođe je zapravo naziv za organizaciju koja se sastoji od različitih grupa. Pokrajina Fođa ima treću najveću stopu ubistava u Italiji, a pet od 16 ubistava prošle godine bilo je povezano sa mafijom. Mafijaške "porodice" iz različitih sredina često sarađuju i dele iznuđeni novac između sebe, kojim se plaćaju saradnici i zatvorenici.
"Ponekad dođe do sukoba oko raspodele nezakonito stečenog novca, nakon čega se svađaju i počinju da se ubijaju", rekao je zamenik načelnika policije Mario Grasija.
Svaka grupa ima svoju specijalnost, od oružanih pljački teretnih kamiona u Cerignoli do "tradicionalnih" metoda koje se koriste u Fođi. Tamo, nakon noćnih bombaških napada na izloge i automobile, mnogi neodlučni trgovci odlučuju da ipak plate mafiji. Ako ne plate, poljoprivrednici u San Severu često nalaze posečena stabla maslina, spaljenu žetvu ili su im ukradeni traktori i stoka.
U Garganu, čija atraktivna obala donosi mnogo turista, ali i albanske pošiljke droge, mafija je izuzetno nasilna. Pre četiri godine, ispred zgrade opštine ostavljena je ljudska lobanja gradonačelniku malog grada Monte San Anđelo. Iste godine je kozja glava, oguljena i probijena nožem, ostavljena advokatu majke nestale žrtve mafije. Mafija u Garganu poznata je po tome što puca žrtvama u lice ili ih bacaju u pećine, poručile su vlasti.
Tokom nedavne vožnje sa policijom kroz grad Fođu, novinari AFP-a su videli brojne podsetnike na krvoproliće koje je decenijama terorisalo stanovništvo. Tu je mesto gde je 1992. godine ubijen građevinar Đovani Panuncio jer je prvi prijavio mafiju. Tu je i napuštena seoska kuća u kojoj je policija prošle godine sprečila zasedu lokalnog biznismena, i kafić čiji je vlasnik preminuo nakon uboda u oko tokom pljačke 2020. godine.
Zaostala suđenja
Poslednjih godina su brojni mafijaški bosovi, uključujući Roka Moretija i Roberta Sinesija, završili u zatvoru dok vlasti pokušavaju da preuzmu kontrolu nad teritorijom kojom dominira mafija. Skoro oslobađanje jednog od njihovih rivala, Rafaela Tolonezea, i prošlomesečno bekstvo iz zatvora "bossa" iz Gargana Marka Raduana, donose nove izazove.
Ministar unutrašnjih poslova Mateo Pjantedosi posetio je Fođu u februaru kako bi pokušao da umiri lokalno stanovništvo. Obećao im je pojačanu bezbednost koja uključuje postavljanje nadzornih kamera i ulične rasvete, za koje lokalne vlasti kažu da su preko potrebne.
Osim ovih najosnovnijih mera, očajnički je potrebno više policije, tužilaca i sudova da bi se suprotstavili "klimi straha i zastrašivanja, kulturnom i socijalnom siromaštvu", tvrdi Vakaro. U celom regionu postoji samo jedan sud, a na suđenje čeka više od 12.000 krivičnih predmeta.
"Na tako velikom području, ili država ima kontrolu ili će ga preuzeti kriminalci", rekao je Vakaro.
Prošlog leta, žitna polja Lazara D'Auria izgorela su u plamenu. Izgorela su mu tri traktora. Najgore je, rekao je, to što mu je banka prepolovila kreditne limite jer ga smatraju "visoko rizičnim". Poljoprivrednik, međutim, vidi nadu u nedavnim hapšenjima i presudama koje pokazuju da država zauzima ozbiljniji stav prema mafiji.
"Osećam se mnogo sigurnije nego ranije. Ali uvek postoji strah", rekao je on.
(MONDO)
)