DOK JE SVET GLEDAO SIJA I PUTINA, UKRAJINI STIGAO ZNAČAJAN GOST! Trifunović za Mondo objašnjava šta se krije iza posete

Darko Trifunović iz Instituta za nacionalnu i međunarodnu bezbednost za MONDO objašnjava šta je predstavljala poseta Si Đinpinga Rusiji.

YouTube/SkyNews/Screenshot

Poseta Si Đinpinga Rusiji u vreme rata u Ukrajini otvorila je pitanje da li potez ove zemlje predstavlja njeno otvoreno zauzimanje strane u invaziji koja traje više od godinu dana.

Mnogi su se zapitali da li je kineski predsednik na ovaj način poslao poruku da staje na stranu Rusije tokom rata u Ukrajini. "Nikako. Kina je suverena zemlja i ima svoje interese i Kina racionalno koristi novonastalu geopolitičku situaciju", započeo je razgovor za MONDO Darko Trifunović iz Instituta za nacionalnu i međunarodnu bezbednost.

Kako je za naš portal objasnio, opšte je poznato da je Rusija izgubila tržište Evrope i da će morati da prodaje energente nekoj drugoj zemlji. Napomenuo je da cene u tim zemljama neće biti kao što su bile u Evropi, već će biti najmanje duplo manje. 

"Rusija je primorana da negde izvosi i Kina to apsolutno shvata i zašto ne bi u ovom trenutku postigla dugoročne povoljne sporazume iz oblasti energetike i iskoristila celu situaciju u svoju korist jer cena koju Rusija sada mora da da Kini je višestruka manja", kazao je Trifunović. 

Naš sagovornik je istakao da i Kina ima svoje geopolitičke izazove ali da nikako ne treba da se zaboravi da je glavni spoljno-trgovinski partner Kine upravo Amerika. "Podsećanja radi, ukupan bilans Kina - Rusija je 200 milijardi godišnje, a Kina i Amerika dnevno razmenjuju četiri milijarde. I to je dovoljno jasno pokazuje kakve će posledice biti po ekonomiju Kine ukoliko Kina podrži Rusiju. Iz tog razloga ne treba da se očekuje da će mudri Kinezi napraviti neki iskorak koji bi ugrozio odnos sa Amerikom", objasnio je. 

Dodao je da će Kina ići po tankoj žici do maksimuma jer je i ona suočena sa Zapadnom demonstracijom sile navodeći da smo videli kako to izgleda. Trifunović je za MONDO istakao da je u trenutku posete kineskog predsednika Rusiji, Kijev posetio japanski premijer Fumio Kišida. Prema njegovom mišljenju, Ukrajini više znači poseta japanskog premijera nego kineskog predsednika. 

Kurir televizija 

"Iako je predsednik Kine sin kineskog generala, fokus Kine je ipak na ekonomiji. Kina, suočena sa maltene propašću politike iz raznih razloga, pokušava da na međunarodnu scenu izađe sa različitim predlozima, pa i sa ovim predlogom za rešavanje ukrajinske krize, ali očigledno to radi vrlo nespretno. Tako da ne treba ništa posebno očekivati od jučerašnje posete jer smo i sami videli da je tu bila priča o budućim rusko-kineskim projektima i saradnji jer se izgradnja gasovoda i platformi za prenos energenata ne dešava kad neko pucne prstima nego je proces koji traje, a na primeru Severnog toka smo videli da u samom završetku može i da nestane", rekao je Trifunović za naš portal. 

Kako je objasnio, Si Đinping je morao da poseti Rusiju jer je ušao u treći mandat, a susreo se sa Vladimirom Putinom, koji je, prema njegovim rečima, na vlasti od 1999. godine i ne zna se kad će on završiti svoj mandat, a takođe je i lice koje potražuje međunarodna krivična pravda. 

Mnogi su se pitali i kako će Amerika da reaguje na posetu kineskog predsednika. "Amerika ne strepi, šta god da urade ona će imati odgovor jer je jasno da ovakav odnos u trgovini između Amerike i Kine pre svega više odgovara Kini. Ne sme da se zaboravi da je današnja Kina nastala zahvaljujući Americi i to kineski zvaničnici ni ne kriju. U Kini danas ne postoji ništa rusko, ne postoji čak ni ruska žvaka. U Kini je najsuroviji oblik kapitalizma, a podsećam - onaj ko vas je napravio ima mehanizam i da vas razgradi. Tako da sam siguran da će mudri oci kineske nacije bez obzira na političke nesuglasice razmišljati vrlo trezveno jer od ekonomije zavisi i ko će ishraniti čak i usijane glave", zaključio je razgovor za MONDO Darko Trifunović iz Instituta za nacionalnu i međunarodnu bezbednost. 

(MONDO)