Rizik od nuklearnog incidenta porastao je u poslednjih 12 meseci usled ruskog bombardovanja radioaktivnog objekta u Ukrajini, tvrdi ekspert. Uprkos ponovljenim upozorenjima UN-ove nuklearne straže, momci Vladimira Putina nastavljaju da granatiraju fabriku u Zaporožju - najveće jedinjenje te vrste u Evropi, prenosi Dejli Miror.
Kablovi za prenos struje u fabrici su nekoliko puta prekinuti, što je primoralo operativce da prebace struju na dizel generatore za hitne slučajeve - tako povećavaju mogućnost kvara. U slučaju da se elektrana potpuno izgubi, postoji rizik od nuklearne katastrofe uporedive samo sa Černobiljem.
Stručnjak za nuklearnu detekciju dr Arnab Basu objasnio je kako je situacija u Ukrajini, u kombinaciji sa sve agresivnijom nuklearnom retorikom poput Severne Koreje i Irana, učinila rizik od incidenta najvećim od kubanske raketne krize. Basu, izvršni direktor Kromek Group PLC, specijalizovane za opremu za nuklearnu detekciju, objasnio je: "Postoji dosta dijaloga o Zaporožju i svi su stručnjaci komentarisali rizik.
"To se može tretirati kao prilično ekstremno. Ako iznenada prekinete struju i ako se svi rezervni generatori pokvare, postoji niz događaja koji bi na kraju mogli dovesti do nečega prilično ozbiljnog", rekao je stručnjak.
On veruje da je sukob takođe stvorio velike mogućnosti za lopove da pljačkaju radioaktivni materijal u zle svrhe. Dr Basu veruje da bi Rusija i Ukrajina trebalo da odmah prestanu da se bore oko nuklearne stanice, dodajući da bi "međunarodni napor da se to zaustave bio najbolji način“.
On je dodao da bi Velika Britanija, Evropa i Ukrajina posebno trebalo da pokrenu kampanju javnog informisanja kako bi obrazovali ljude kako da reaguju na nuklearni incident. On je objasnio da bi to moglo biti slično nuklearnim upozorenjima iz Hladnog rata koja su obasjana u milione britanskih domova tokom 1980-ih usred pojačanih tenzija između Zapada i Rusije. "Zaštiti i preživi“ je bila kampanja civilne odbrane koja je vođena između 1974. i 1980. – i savetovao je javnost kako da se zaštiti u slučaju nuklearnog napada.
Dolazio je u obliku pamfleta, novinskih oglasa, radio i informativnih filmova. Aplaudirajući planiranom suđenju britanske vlade o nuklearnoj kampanji javnog informisanja, gospodin Basu je rekao da se još može učiniti više. Kako se način na koji konzumiramo informacije promenio, Dauning strit bi trebalo da investira u način obaveštavanja ljudi u slučaju nuklearne opasnosti – po uzoru na kampanje koje se koriste u Južnoj Koreji i Japanu.
MONDO redakcija informacije o sukobu u Ukrajini prenosi u skladu sa dužnom novinarskom pažnjom, koristeći izvore koji se oslanjaju na dugogodišnji kredibilitet kada je u pitanju istinitost informacija koje objavljuju. Svesni smo činjenice da se u informacije o ratu često umeša i propaganda, naročito kada su manje relevantni izvori u pitanju. Zbog toga pozivamo vas, naše čitaoce, da nam skrenete pažnju ukoliko primetite netačnu informaciju, kako bismo ispravili nenamerne greške. Pišite nam na redakcija@mondo.rs.
(MONDO)