Rusija je iz svojih vojnih skladišta izvukla stare T-55 tenkove i svi se pitaju zašto su se Rusi odlučili na ovaj korak. Već se mnogo teorija pojavilo na ovu temu, ali su tri dominantne: Indija želi da ih kupi, Rusi će od ovih tenkova stvoriti "vatrene tačke" i Rusiji su navodno ponestali tenkovi.
Prema prvoj teoriji, Rusi će stvarati "vatrene tačke" od tenkova T-55, jer je tenkovski top D-10-T2S idealan za gađanje jednodelnom granatom. Borbeni komplet se sastoji od 43 granate. Inače, Rusija i dalje ima dosta granata kalibra 100mm u svojim vojnim skladištima. Postoji i manja serija tenkova T-54 koji su takođe podignuti i krenuli na remont.
Druga teorija je da jedna azijska zemlja, Indija se negde spominje, nabavlja ove tenkove i planira da ih otkupi. Treća teorija je da je Rusiji ponestalo tenkova T-72, T-80 i T-90, da želi da sačuva postojeće i zato šalje tenkove T-55 na teren. U celu priču uključio se stručnjak za tenkove Vladimir Ivanović koji je dao zanimljivu analizu zašto Rusija diže tenkove T-55 iz skloništa u Sibiru i na Dalekom istoku
"Rusija stavlja tenkove T-55 u službu. Nisam video da stavljaju tenkove T-54 u službu. Ovo je najjezivija poruka NATO alijansi i najjezivija poruka svetu od upotrebe atomskih bombi na Hirošima i Nagasaki. Tenk T-54 nema PNZ premaz na sebi, prevlaku koja štiti posadu od nuklearnog zračenja. Tenk T-55 ima ovaj premaz unutar rezervoara. Ovaj premaz koriste i svi naredni tenkovi proizvedeni na teritoriji SSSR-a (i M-84).Svi rezervoari imaju uređaje za filtraciju i ventilaciju vazduha, pravljenje nadpritiska u rezervoaru za zaštitu od ulaska ozračenog vazduha,...
Tenk T-55 i svi naredni tenkovi imaju PNZ premaz (antinuklearna zaštita), ali tenk T-55 je posebna priča. U njegovoj elektronici dominiraju elektronske cevi, triode, tetrode, pentode, heksode itd., u stabilizatoru topa STP-2 Ziklon i u radio stanici R123, ili u starijim verzijama radio stanice T55 R113. U svim sovjetskim tenkovima, nuklearni udar briše sav softver iz elektronike tenka, navigacionog sistema za kontrolu vatre, radio opreme i druge elektronike tenka. I tenk postaje gomila gvožđa koja stoji na bojnom polju. Stacionarna meta. Nuklearni udar ne može izbrisati nikakav softver sa tenka T-55, jer tenk ga nema. U slučaju nuklearnog udara, svi tenkovi se zaustavljaju, a samo tenk T-55 nastavlja svoju misiju. Bez ikakvih problema. Sasvim jasna poruka. Bacićemo atomsku bombu. Jasna poruka. Armagedon. Ne postoji 'posle' nakon bacanja prve atomske bombe u ovom ratu“, upozorava Ivanović.
MONDO redakcija informacije o sukobu u Ukrajini prenosi u skladu sa dužnom novinarskom pažnjom, koristeći izvore koji se oslanjaju na dugogodišnji kredibilitet kada je u pitanju istinitost informacija koje objavljuju. Svesni smo činjenice da se u informacije o ratu često umeša i propaganda, naročito kada su manje relevantni izvori u pitanju. Zbog toga pozivamo vas, naše čitaoce, da nam skrenete pažnju ukoliko primetite netačnu informaciju, kako bismo ispravili nenamerne greške. Pišite nam na redakcija@mondo.rs.
(MONDO/Kurir)