KAKO SE SAMO SNALAZE UKRAJINCI! PRILAGOĐAVAJU ORUŽJE SITUACIJI: Pojavio se snimak, svi se dive genijalnosti ( VIDEO)

Snalažljivost ukrajinske vojske je došla do izražaja u ratu.

Ukrajina eksplozija.jpg
Twitter/screenshot/Tendar

Za nešto više od godinu dana od početka ruske invazije na njihovu zemlju, Ukrajinci su stekli legendarni status u mnogim armijama zahvaljujući svojoj genijalnosti u korišćenju ili prilagođavanju dostupnih tehnologija kako bi postali pretnja okupatorskim ruskim snagama, prenosi Jutarnji list.

Tako se poslednjih dana na društvenim mrežama pojavio izuzetan snimak iz rata u Ukrajini, koji navodno pokazuje kako se punjenjem vozila za deminiranje meteorita UR-77 kojim upravljaju Ukrajinci ne probija put kroz minsko polje, što je ono što vozilo je prvobitno namenjeno, ali kao moćno ofanzivno oružje protiv ruskih snaga u urbanoj sredini.

Meteorit, sistem iz sovjetske ere, bio je na bojnom polju od početka ruske invazije na Ukrajinu, i čini se da je postao sve popularniji kao vrsta 'ad hoc' artiljerijskog sistema, sa rutinskom upotrebom.

Snimak je verovatno prvo objavljen u aplikaciji Telegram, pre nego što je podeljen na Tviteru. Na Tviteru je korisnik Tendar, koji ga je podelio, naveo da je nastao na ratištu kod Bahmuta. "Juče sam objavio da su Rusi potisnuti iza ulice Korsunskog u Bahmutu i ​​ovde imamo vizuelne dokaze, i to kakve. Ukrajinski UR-77 je pucao pravo na ruske položaje i ispalio juriš koji ih je smrskao“, rekao je korisnik. Specijalizovani sajt The War Zone , koji je postavio snimak, napominje da se još uvek ne može sa sigurnošću reći odakle je tačno nastao i da li su sistemom upravljale ruske ili ukrajinske snage.

Vozilo za razminiranje UR-77 Meteorit je bazirano na guseničnoj šasiji široko rasprostranjenog samohodnog topa 2S1 Gvozdik. Svaki meteorit je opremljen lanserom i dva punjenja za čišćenje mina (MCLC) koji se lansiraju projektilima u minsko polje koje treba očistiti. Jednom postavljeno, punjenje stvara udarni talas koji uništava ili detonira mine ili neeksplodirana ubojna sredstva, stvarajući očišćeni koridor širine približno 6 metara i dužine do 90 metara. Stoga se može koristiti kao oružje za široke efekte, iako je njegov domet veoma ograničen.

Korisnik Tvitera navodi da je Ukrajina ušla u rat bez ijednog sistema Meteorita u zalihama, ali da je hvatanjem ruskih kopija dobila najmanje 13 njih. Sajt Oriks, koji poredi ruske gubitke koristeći otvorene obaveštajne podatke, procenjuje da ukrajinske snage poseduju 16, mada nisu sve nužno operativne.

Čini se da bi korišćenje Meteorita u takvom ofanzivnom smislu – posebno u urbanom okruženju – imalo smisla jer ima sposobnost da isporuči veliku količinu eksplozivne sile na širokom području sa značajnom preciznošću, dok istovremeno ima značajnu psihološki efekat na neprijateljske snage koje su joj izložene.

Osim što bi mogao da uništi ljudstvo i opremu na otvorenom, Meteorit bi mogao biti efikasan i protiv ukopanih pozicija koje su karakteristične za ovaj sukob, posebno u istočnoj Ukrajini i posebno u Bahmutu. Iako je Meteorit prvobitno bio dizajniran da probije minska polja koja su stajala na putu vojnim snagama, njegov razorni efekat je neko vreme korišćen protiv neprijatelja kao posebno zastrašujući komad improvizovane artiljerije.

(MONDO)