Istraživanje Geološkog zavoda Amerike pokazalo je da Njujork tone jedan do dva milimetra godišnje zbog težine zgrada i oblakodera. Kako se navodi, neki delovi "Velike jabuke" spuštaju se i mnogo brže.
U Njujorku postoji oko milion zgrada i oblakodera. Tom Parsons iz Geološkog zavoda Sjedinjenih Američkih Država navodi da postepeno tonjenje Njujorka ovaj grad čini izuzetno ranjivim na prirodne katastrofe. Donji Menhetn je posebno ugrožen, a postoji zabrinutost i za Bruklin i za Kvins, navodi se u studiji.
"Njujork se suočava sa značajnim izazovima zbog opasnosti od poplava. Pretnja od porasta nivoa mora je tri do četiri puta veća od globalnog proseka duž atlantske obale Severne Amerike... Duboko koncentrisana populacija od 8,4 miliona ljudi suočava se sa različitim stepenom opasnosti od poplava u Njujorku“, napisao je Parson i njegov tim u novom izveštaju.
Navodi se da se grad već suočio sa prirodnim katastrofama pre deceniju i da su se tad videli efekti tonjenja. "Dva nedavna uragana izazvala su žrtve i veliku štetu u Njujorku. Uragan Sendi je 2012. godine naterao morsku vodu u grad, dok su jake padavine iz uragana Ida 2021. preplavile sisteme za odvodnjavanje zbog obilnog oticanja u uglavnom asfaltiranom gradu", napisao je, prenosi njujork post.
Parsons strahuje da bi strukturalni integritet mnogih gradskih zgrada mogao da bude ugrožen u budućnosti. "Kombinacija tektonskog i antropogenog sleganja, porasta nivoa mora i sve većeg intenziteta uragana implicira sve veći problem duž priobalnih i obalnih područja. Ponovljeno izlaganje temelja zgrada slanoj vodi može korodirati armaturni čelik i hemijski oslabiti beton, uzrokujući slabljenje strukture", naveo je.
Istakao je da je pretnja od jakih oluja verovatnija nego što je bila pre mnogo godina.
(MONDO)