Predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko izjavio je da će nacijama koje su spremne da se "pridruže Uniji Rusije i Belorusije" dati nuklearno oružje, nekoliko dana nakon što je potvrdio da je počeo transfer taktičkog nuklearnog oružja iz Moskve u Minsk.
Lukašenko, bliski saveznik ruskog predsednika Vladimira Putina, govorio je pred kamerama u nedelju na državnom kanalu Rusija 1. "Nikome ne smeta da Kazahstan i druge zemlje imaju iste bliske odnose kao mi sa Ruskom Federacijom. Vrlo je jednostavno. Pridružite se Saveznoj državi Belorusije i Rusije. To je sve - biće nuklearnog oružja za sve", rekao je.
Potpisan 1999. godine, Sporazum o uspostavljanju Savezne države Belorusije i Rusije, uspostavio je pravnu osnovu za širok savez koji je obuhvatao ekonomsku, informatičku, tehnološku, poljoprivrednu i graničnu bezbednost, između ostalog između dve zemlje, prema veb-stranici beloruske vlade.
Komentari Lukašenka o podeli nuklearnog oružja istomišljenicima će verovatno povećati zabrinutost dok Moskva preti svetu sopstvenim atomskim arsenalom dok rat protiv Ukrajine posustaje. Takođe je rekao da je počeo transfer nekog taktičkog nuklearnog oružja iz Rusije u Belorusiju, nakon sporazuma koji su potpisali Moskva i Minsk. "Bilo je potrebno pripremiti skladišta i tako dalje. Sve smo ovo uradili. Stoga je počelo kretanje nuklearnog oružja", rekao je Lukašenko, prenosi državna novinska agencija Belta, piše cnn.
On je takođe obećao bezbednost tog oružja, rekavši: "O tome se čak i ne raspravlja. Ne brinite o nuklearnom oružju. Mi smo odgovorni za ovo. To su ozbiljna pitanja. Ovde će sve biti u redu." Putin je rekao da će Rusija zadržati kontrolu nad bilo kojim taktičkim nuklearnim oružjem stacioniranim u Belorusiji i uporedio je taj potez sa praksom Vašingtona da stacionira nuklearno oružje u Evropi kako bi sprečio zemlje domaćine, poput Nemačke, da prekrše svoje obaveze kao nenuklearne sile.
Belorusija nije imala nuklearno oružje na svojoj teritoriji od ranih 1990-ih. Ubrzo nakon sticanja nezavisnosti nakon raspada Sovjetskog Saveza, pristala je da prenese sve oružje za masovno uništenje iz sovjetske ere koje je tamo stacionirano u Rusiju.
Otkako je izvršio invaziju na Ukrajinu pre više od godinu dana, Putin je u više navrata koristio eskalirajuću retoriku, upozoravajući na "sve veću" pretnju nuklearnog rata i sugerišući da bi Moskva mogla da odustane od svoje politike "bez prve upotrebe".
Putin je u martu rekao da će Moskva završiti izgradnju specijalnog skladišta za taktičko nuklearno oružje u Belorusiji do početka jula, i rekao da je Rusija već izvršila transfer Belorusiji raketnog sistema kratkog dometa Iskander, koji može da se ugradi sa nuklearnim ili konvencionalnim bojevim glavama.
Taktičko nuklearno oružje je manje od strateškog nuklearnog oružja – koje može desetkovati čitave gradove – i dizajnirano je za upotrebu na ograničenom bojnom polju. Međutim, njihov eksplozivni prinos je i dalje dovoljan da izazove velika razaranja, kao i kontaminaciju radijacijom.
Sjedinjene Države i Evropska unija, kao i opozicioni lideri u Belorusiji, osudili su potez za raspoređivanje ruskog taktičkog nuklearnog oružja u Belorusiji. "To je najnoviji primer neodgovornog ponašanja koji smo videli od Rusije od njene potpune invazije na Ukrajinu pre više od godinu dana", rekao je u četvrtak portparol američkog Stejt departmenta Metju Miler.
Miler je dodao da uprkos izveštaju o transferu, SAD ne vide "nikakav razlog za prilagođavanje našeg strateškog nuklearnog stava” i rekao da nema "indikacija da se Rusija sprema da upotrebi nuklearno oružje". EU je nazvala sporazum Moskve i Minska "korak koji će dovesti do dalje izuzetno opasne eskalacije".
A savetnik ukrajinskog predsednika Mihail Podoljak napisao je u nedelju na Tviteru da Lukašenkove reči "direktno ukazuju na to da Ruska Federacija namerno ’ubija’ koncept globalnog nuklearnog odvraćanja i ’sahranjuje’ ključni Globalni ugovor o neširenju nuklearnog oružja“.
"Ovo suštinski podriva principe globalne bezbednosti. Može postojati samo jedno rešenje: čvrst stav nuklearnih država; relevantne rezolucije UN/IAEA; opsežne sankcije protiv (ruske državne kompanije za nuklearnu energiju) Rosatoma; sistemske finansijske sankcije protiv Belorusije i na kraju protiv Rusije", rekao je Podoljak.
Članovi beloruske opozicije takođe su kritikovali sporazum, a liderka opozicije u egzilu Svetlana Tsihanouska je u objavi na Tviteru rekla da "moramo učiniti sve da sprečimo Putinov plan da razmešta nuklearno oružje u Belorusiji“. "To direktno krši naš ustavni nenuklearni status i obezbedilo bi rusku kontrolu nad Belorusijom u narednim godinama. I to bi dodatno ugrozilo bezbednost Ukrajine i cele Evrope", rekla je ona.
(MONDO)