Svet

POJAČAVA SE PRITISAK NA BAJDENA ZBOG RAKETA! PREOKRENUĆE TOK RATA: Bela kuća odbija - Biće Treći svetski rat?!

Autor Sara Gajić

Ukrajina uporno traži raketni sistem ATACMS.

Izvor: Profimedia/ABACA

Raste pritisak na američkog predsednika Džoa Bajdena da pošalje raketni sistem ATACMS, dometa od 300 kilometara, u Ukrajinu. Prošle godine, savetnik za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan strahovao je da bi to moglo da dovede do Trećeg svetskog rata, piše Politiko.

Međutim, devet republikanskih i demokratskih predstavnika upozorilo je Bajdena u pismu da će SAD hitnim slanjem ATACMS-a morati da pomognu Ukrajincima da se izvuku iz ćorsokaka i okončaju rat na iscrpljivanje. ATACMS je balistička raketa kratkog dometa koja se može ispaliti iz sistema HIMARS, koji je Kijevu isporučio Vašington, kao i sa višecevnih lansirnih sistema koje je Ukrajina dobila od Velike Britanije i Nemačke. Moderne varijante ATACMS-a imaju domet do 300 kilometara i nose bojevu glavu od skoro 230 kilograma, što znači da mogu da pogode ciljeve više od tri puta većeg dometa od raketnih sistema navođenih višecevnih raketa (GMLRS) koje Ukrajina već koristi do velikog efekta, sa bataljonom sa otprilike 2,5 puta većom glavom.

ATACMS bi mogao da pomogne da se potisnu ruske sposobnosti za dugotrajne udare, koje su korišćene za sistematsko gađanje ukrajinskih gradova. Ukrajinske snage bi takođe mogle da koriste ATACMS da ugroze usidrene ruske mornaričke brodove i infrastrukturu u ruskoj bazi u Sevastopolju, potkopavajući sposobnost Rusije da pokrene raketne udare sa mora i sprovede blokadu ukrajinskih crnomorskih luka. Napadi ATACMS-a na ruske komandne i kontrolne tačke visokog ranga izvan dometa GMLRS sistema koji se trenutno koriste mogli bi dezorganizovati ruske snage, a uništenje raketnih sistema zemlja-vazduh S-300 i S-400 bi omogućilo ukrajinskom Vazduhoplovstvo da deluje efikasnije.

Ono što je možda najvažnije, navodi se da bi ukrajinska vojska mogla da uništi železničke linije i mostove od kojih Kremlj zavisi da bi snabdevao svoje snage. Ruska vojska se u velikoj meri oslanja na železnicu za transport zaliha, bez kamionskog kapaciteta koji bi zamenio železnički transport, posebno nakon što su ukrajinske snage uništile stotine ruskih vojnih kamiona koristeći oružje koje su obezbedile SAD i njihovi saveznici. Uništavanje ovih ključnih logističkih ciljeva moglo bi poremetiti rusku logistiku na operativnom nivou, baš kao što su GMLRS udari na ruska skladišta goriva i municije postigli na taktičkom nivou.

Takođe žele da pošalju avione F-16 i još jedan sistem Patriot. Ukrajina koristi američki daljinski protivoklopni minski sistem RAAMS: oko ruskih linija ispaljuje granate koje za sobom ostavljaju protivtenkovske mine, napisao je ruski vojni bloger Aleksander Sladkov. SAD su poslale više od 10.000 ovih granata u Ukrajinu.

(MONDO)