Vendi Raš je čukununuka Isadora Štrausa i Ide Štraus. Oni su bili suosnivači robne kuće Mejsis (Macy's) i među najbogatijim ljudima na Titanikovom transatlantskom putovanju. Supruga Stoktona Raša, izvršnog direktora Oušngejta koji je bio za kormilom podmornice Titan kada je nestala u nedelju, rođaka je dvoje bogatih putnika koji su umrli u brodolomu Titanika 1912. godine.
Nakon što je Titanik udario u santu leda, njih dvoje su stajali ruku pod ruku. Tako je u hit filmu "Titanik" iz 1997. godine prikazan stariji par koji se drži jedno za drugo u krevetu dok voda raste oko njih, piše londonski Tajms.
Isidor i Ida Štraus su po mnogo čemu bili par iz snova. Ako je njihov brak i bio ugovoren od strane porodica, ljubav između američkog biznismena nemačkog porekla, jednog od osnivača trgovinskog lanca "Mejsi" i dobro vaspitane devojke čija je porodica tek nedavno iz Evrope stigla u SAD, ubrzo je procvetala i bila je iskrena i duboka. Godine 1871. Isidor i Rozali - Ida su se venčali. Tokom narednih 15 godina brak je krunisan sa čak sedmoro dece.
Prijatelji i porodica su Isidora i Idu smatrali srodnim dušama i supružnicima koji su bili neverovatno privrženi jedno drugom. Isidor je zbog svog posla mnogo putovao, ali je sa suprugom uvek razmenjivao i po nekoliko pisama dnevno. Kada su deca već odrasla, Ida i Isidor više nisu imali razloga da budu razdvojeni, pa je Ida često putovala sa suprugom. To je bio slučaj i te fatalne zime 1911/1912. godine.
Par je zimu proveo u Evropi, pre svega u Francuskoj. Bilo je predviđeno da se kući vrate ranije, ali je štrajk proizvođača uglja u Engleskoj odložio njihove planove. Isidoru je rečeno da će ka Americi dokle god traje štrajk sigurno isploviti samo jedan brod - velelepni, "nepotopivi" Titanik.
I tako su se Isidor i Ida našli na putu ka Americi 14. aprila 1912. godine kada je Titanik udario u ledeni breg i počeo da tone. Zabeleženo je da je par došao do čamca za spasavanje broj 8 u pratnji služavke gospođe Štraus, Elen Bird. Kako je reč bila o gospođi i gospodinu u godinama, oficir zadužen za evakuaciju im je ponudio mesta u čamcu, ali Isidor je odbio da se spase dokle god na Titaniku ima žena i dece. Nakon toga, ni Ida nije želela da uđe u čamac.
"Živeli smo zajedno mnogo godina. Neću da se sad odvojim od svog supruga. Kao što smo živeli, tako ćemo i umreti – zajedno", rekla je Ida, a ovome su svedočili mnogi koji su već bili u čamcu. Iako ju je suprug molio da se spase, Ida nije promenila mišljenje. Svojoj služavki je dala bundu rekavši jednostavno da "njoj neće biti potrebna" i smestila je u čamac, a onda se sa suprugom povukla. Poslednji put su viđeni kako sede na palubi i drže se za ruke dok se oko njih sve ruši i nestaje u ledenim vodama Atlantskog okeana.
Izbrisana scena iz filma "Titanik" koja prikazuje Isidora i Idu:
Podsetimo, petoro bogatih turista krenulo je u avanturu koja je trebalo da ih odvede do olupine Titanika. Podmornica se dobro držala. A onda joj se izgubio svaki trag. Bilo je to u nedelju. Zalihe kiseonika dovoljne su za četiri dana, što znači da je četvrtak, današnji dan, kritičan i posledenji kad je reč o njihovim životima. Nejasno je zašto je podmornica nestala.
Podmorničari i iskusni ronioci pretpostavljaju da je zaplela o sajle na Titaniku. Posadu čine izvršni direktor Stokton Raš, britanski milijarder Hejmiš Harding, pakistanski biznismen Shazada Davud i njegov sin Suleman te francuski istraživač Anri Narželoe.
(MONDO)