Vođa Vagnera Jevgenij Prigožin je za samo 24 sata pokrenuo ustanak. Trupe je poslao u južni grad Rostov, a zatim ka Moskvi. Borci ove grupe retko pričaju za medije, ali je mlađi komandant plaćeničke vojske, koji se našao usred akcije, odlučio da javno progovori.
Gleb, što nije njegovo pravo ime, učestvovao je ranije u borbama za Bahmut u Ukrajini. Kad je Prigožin započeo pobunu, odmarao se sa svojom jedinicom u kasarni u oblasti Luganjska. Poziv da se pridruže koloni boraca Vagnera koji napuštaju Ukrajinu dobili su rano ujutru 23. juna.
"To je potpuno raspoređivanje. Formiramo kolonu, da se iselimo", rečeno mu je. Prema njegovim rečima, nikome nije rečeno kuda ide kolona. Gleb je, kako navodi, bio iznenađen kad je shvatio da se kolona udaljava od linije fronta. Vagnerovi borci nisu naišli na otpor, kaže on, kada su prešli rusku granicu u Rostovsku oblast. "Nisam video nijednog graničara. A saobraćajna policija nam je usput salutirala", kazao je.
Borci su dobili naređenje da opkole sve zgrade organa reda i da zauzmu vojni aerodrom dok su se približavali Rostovu. Glebovoj jedinici je rečeno da preuzme kontrolu nad regionalnim kancelarijama Federalne službe bezbednosti (FSB). Mislili su da je zgrada prazna. Podigli su dron kako bi proverili da li nekog ima unutra. Pola sata kasnije vrata su se otvorila i izašle su dve osobe.
Dok su se približavali zgradi činilo se da je potpuno zaključana i prazna. Podigli su dron da bi proverili da li ima znakova života. "Rekli su "Momci, hajde da se dogovorimo". "Rekao sam: 'Šta ima da se dogovorimo? Ovo je naš grad". Tako da smo se samo dogovorili da ćemo ostaviti jedni druge na miru. S vremena na vreme su izlazili da popuše cigaretu", ispričao je Gleb.
Slična situacija bila je i u mnogim drugim vladinim zgradama u Rostovu i okolinu, kako su izveštavali novinari. Za to vreme Prigožin je bio u štabu ruske vojkse u Južnom vojnom okrugu. Sastao se sa zamenikom ministra odbrane Rusije, general-potpukovnikom Junus-bekom Jevkurovim i zamenikom načelnika Generalštaba, general-potpukovnikom Vladimirom Aleksejevim. Prigožin je zahtevao da im predaju načelnika Generalštaba Valerija Gerasimova i ministra odbrane Sergeja Šojgua.
U isto vreme kada je Prigožin bio na sastanku, u pokretu je bila još jedna kolona Vagnerovih boraca. Gleb potvrđuje da je ovu kolonu vodio osnivač Vagnera Dmitrij Utkin, bivši oficir specijalaca koji se retko pojavljuje u javnosti. Ova kolona je bila na glavnom autoputu prema Voronježu i očigledno je išla za Moskvu, kaže on.
Gleb kaže da nije imao predstavu šta Prigožin planira. Psuje dok otvoreno kaže da nije imao pojma. "Saznali smo šta se dešava sa Telegrama, baš kao i vi. "Kako je dan odmicao, slike onoga što se dešavalo u Rostovu prenosile su se širom sveta. Ljudi su bili iznenađeni kada su videli lokalne stanovnike, pa čak i lokalne novinare, kako se očigledno smeše i ćaskaju sa nekim od uobičajeno rezervisanih Vagnerovih boraca koji su okupirali njihov grad.
"Bili su to bivši zatvorenici. Niko im nije rekao, niko ne brine o njima", kaže Gleb. On je za BBC rekao da im je još tokom proleća od višeg komandanta rečeno da će svako ko se obrati medijima biti "poništen", odnosno ubijen. Nekoliko bivših Vagnerovih boraca su rekli isto.
Uveče 24. juna, Gleba je kontaktirao jedan od njegovih pretpostavljenih i rekao mu, bez ikakvog objašnjenja, da on i njegova jedinica sada treba da se vrate u bazu u Luganjsku. Pročitali su da je protiv Prigožina podneta krivična prijava, pa odbačena, kao i da se on seli u Belorusiju.
Za Gleba i njegovu jedinicu, budućnost je sada nejasna. Rečeno im je da ostanu u svojim kasarnama u Luganjsku i čekaju dalja naređenja. Na pitanje zašto ne napusti Vagner, Gleb ima jednostavan odgovor: "Još mi nije istekao ugovor".
BONUS VIDEO:
(MONDO)