Dejan Savić za KMG: Kultura je osnovna supstanca svake nacije

Govor predsednika Kine Si Đipinga pokazuje da ta zemlja pridaje veliki značaj razvoju kulture i zaštiti diverziteta kulture, rekao je za Kinesku medijsku grupu Dejan Savić, savetnik za kulturu predsednika Srbije Aleksandra Vučića.

kineska medijska grupa

Ovo je Savić rekao kad je prokomentarisao govor, koji je Si održao na nedavnom simpozijumu u Pekingu, posvećenom unapređenju kulturnog prosperiteta, izgradnji kulturne sile i razvoja moderne civilizacije kineske nacije.

“Predsednik Si Điping je uočio to da je kultura nešto što predstavlja izuzetno važnu investiciju za svaku državu i da kultura predstavlja za jednu naciju osnovnu supstancu”, ocenio je Dejan Savić, proslavljeni dirigent i bivši upravnik Narodnog pozorišta u Beogradu.

Savić je govorio o odnosima Kine i Srbije kao dve prijateljske zemlje u oblasti kulture podvlačeći da su obe zemlje multietničke i da diverzitet kultura nacionalnih manjina može samo da obogaćuje opštu kulturnu sliku zemlje kada se prema tom pitanju odnosi na pravi način.

“Kultura treba i mora da služi kao most koji povezuje te nacionalne manjine i određene narodnosti. Upoznavanjem jednih sa drugim, povezivanjem, insistiranjem na onom što im je u kulturama zajedničko dolazi se do mnogo boljeg razumevanja, tolerancije i boljeg suživota i života”, izjavio je Savić.

Savić je podsetio da se zahvaljujući odličnoj saradnji dvojice predsednika, predsednika NR Kine Si Đipinga i predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića, otvaraju široke mogućnosti za saradnju u svim oblastima, pa tako i u oblasti kulture, podsetio je Savić.

“Iako se Srbija po investiranju u kulturu ne može porediti sa Kinom, to ne smeta da dve zemlje dalje pospešuju saradnju u toj oblasti”, rekao je Savić, precizirajući da kultura ima mogućnost da savlada i ogromne disproporcije u dimenzijama jedne zemlje u odnosu na drugu zemlju jer se praktično isti modaliteti i isti recepti mogu primenjivati i u jednoj i u drugoj zemlji.

Kada je zamoljen da iznese predloge o daljem jačanju odnosa i saradnje dveju zemalja u oblasti kulture, Savić je rekao:
„Kad su u pitanju razmena i međusobno upoznavanje naših bratskih naroda, svakako je neophodno da se na prvom mestu angažuju i institucije kao što je Srpski kulturni centar u Pekingu i Kineski kulturni centar u Beogradu, kao i one kulturno-umetničke institucije poput pozorišta, galerija, biblioteka, muzeja… One bi mogle bez ikakvih problema da nađu svoje partnere jedne sa drugima, zatim i da rade zajedničke projekte, koprodukcije…“

„Posebno, ono što će najviše popularizovati kulturu je i razmena individualnih umetnika i ansambala koji su popularni na nekom nacionalnom i planetarnom nivou, jer to će, između ostalog, najviše privući publiku i kod publike stvoriti utisak o potrebi da se ta kultura i razmena i investiranje u tu oblast afirmiše što je bolje moguće“, rekao je Dejan Savić u intervjuu datom Kineskoj medijskoj grupi.