Kineski ministar spoljnih poslova Ćin Gang pao je u nemilost bez ikakvog objašnjenja. Njega je u utorak zamenio prethodnik, a Ćinu se od tada gubi trag u Pekingu.
Pre pet nedelja, svet je posmatrao kako se kineski ministar spoljnih poslova Ćin Gang sastao sa američkim državnim sekretarom Entonijem Blinkenom u Pekingu na razgovorima o visokim ulozima između dve sile, piše CNN.
Ali svako ko traži referencu na taj važan događaj na sajtu kineskog ministarstva spoljnih poslova biće razočaran, jer su taj sastanak, i sve Kinove aktivnosti kao ministra spoljnih poslova - izbrisane iz evidencije nakon velikog potresa i promena u rukovodstvu kineske vlade u utorak. Ćina je naglo zamenio njegov prethodnik Vang Ji.
Šokantno svrgavanje, koje je odobrilo najviše telo unutar kineskog zakonodavnog tela, usledilo je posle nekoliko nedelja pitanja i spekulacija o Ćinovoj sudbini nakon što je nestao iz javnosti krajem juna, bez jasnog objašnjenja.
Misterija i dalje traje
Najnoviji preokret u sagi – potpuno brisanje ćinovog brzog, šestomesečnog mandata na mestu ministra spoljnih poslova i njegova zamena Vangom, koji je na toj funkciji služio otprilike deceniju pre unapređenja krajem prošle godine – samo produbljuje misteriju.
Gde se Kin nalazi, razlog njegovog uklanjanja i njegova konačna sudbina kao člana Komunističke partije Kine, ostaju nepoznati.
Pitanja bez odgovora o zvaničnom donošenju odluka standardna su u Kini, gde je politički sistem notorno neproziran, a postao je još više pod kineskim liderom Si Đinpingom.
Visoki kineski zvaničnici u prošlosti su nestajali iz javnosti da bi se pojavili mesecima kasnije u najavama da su pod tajnom disciplinskom istragom.
Ali okolnosti koje su se odigrale poslednjih nedelja u vezi sa Ćinom – koji se nadaleko vidi kao pomoćnik Sija od poverenja i jedan od najprepoznatljivijih kineskih zvaničnika kao lice njene spoljne politike i bivši ambasador u SAD – donele su te karakteristike kineske političke sistem u globalnom centru pažnje.
„Nedostatak transparentnosti je već dobro poznato pitanje za kinesku birokratiju. I odluke su u redu dok nisu. A kada nisu, to obično stvara mnogo veće probleme za sistem“, rekao je Jun Sun, direktor Kineskog programa u vašingtonskom trustu mozgova Stimson Center.
„Brza zamena se sigurno ne odražava dobro na Ksija. U najmanju ruku, ljudi će se pitati šta je pošlo po zlu i zbog čega je zamena neophodna. Ali to takođe sugeriše da uzrok mora biti ozbiljan da bi Ćin bio uklonjen", dodala je ona.
U međuvremenu, tajming epizode, dok Kina vodi kampanju da predstavi svoje vođstvo kao privlačnu alternativu zapadnom, samo povećava potencijalno štetnu situaciju.
„Ćinovo hitno uklanjanje će ojačati percepciju u inostranstvu da je Komunistička partija neproziran i nepouzdan diplomatski partner... To ne čini uslugu međunarodnim naporima Pekinga da prikaže svoj sistem upravljanja kao dostojan hvale i oponašanja“, rekao je Nil Tomas, saradnik za Kineze Politika u Centru za analizu Kine Instituta za politiku društva Azije.
Kažnjen zbog vanbračne afere?
Inače, Ćin Gang je bio jedno od najpoznatijih lica kineske vlade. Njegovo produženo odsustvo pažljivo su ispitivali ne samo diplomate i posmatrači Kine, već i kineska javnost.
Kada je pre mesec dana nestao sa svojih uobičajenih dužnosti i nije prisustvovao samitu u Indoneziji, u vrlo kratkom zvaničnom objašnjenju navedeni su neodređeni zdravstveni problemi. Ali nedostatak bilo kakvih detalja iz njegovog ministarstva doveo je do spekulacija da je kažnjen ili iz političkih razloga ili zbog vanbračne afere.
BONUS VIDEO:
(MONDO/Cnn)