Naučnici iz dve globalne klimatske agencije (Služba Evropske unije za klimatske promene Kopernik i Svetska meteorološka organizacija) izveštavaju pre kraja jula da će ovaj mesec biti najtopliji na planeti do sada. Podaci koji se koriste za praćenje zapisa datiraju iz 1940. godine, ali mnogi naučnici – uključujući i one iz Kopernika – kažu da je skoro sigurno da su ove temperature najtoplije koje je planeta "osetila" u poslednjih 120.000 godina.
"Ovo su najtoplije temperature u istoriji čovečanstva", rekla je Samanta Berdžes, zamenica direktora u Koperniku. "Šanse svakako idu u prilog rekordnom letu", rekao je Karlo Buontempo, direktor Kopernika, iako je upozorio da je prerano da se to tvrdi.
Ljudski danak vrućine je ogroman. Kako su temperature porasle iznad 50 stepeni Celzijusa u delovima SAD, broj smrtnih slučajeva uzrokovanih toplotom se povećava, a ljudi trpe opekotine opasne po život od pada na užareno tlo. U Aziji, dugotrajni, intenzivni toplotni talasi oduzimaju živote i ugrožavaju bezbednost hrane.
Klimatske promene izazvane ljudskim ponašanjem glavni su pokretač ove izuzetne vrućine, rekla je Samanta. "Globalna temperatura vazduha je direktno proporcionalna koncentraciji gasova staklene bašte u atmosferi", objasnila je. Nedavna studija je pokazala da su klimatske promene igrale "apsolutno ogromnu" ulogu u toplotnim talasima u SAD, Kini i južnoj Evropi ovog leta, piše cnn.
Leta su bila toplija najmanje od 1940-ih, a posebno protekle decenije. Čak i pre kraja jula, globalna prosečna temperatura ovog leta je već premašila onu iz leta 2019. što je prethodni rekord, za skoro četvrtinu stepena Celzijusa.
BONUS VIDEO:
(MONDO)