SME LI DA SE PRIČA O PLATAMA? TABU ILI PITANJE ZAKONA? Programerka navela kolika su joj primanja, pa otišla korak dalje

Programerka iz Filadelfije objavila je godišnju platu na svom poslovnom profilu.

MONDO/Stefan Stojanović

Zakon o transparentnosti plata koji je uveden u Njujorku u Sjedinjenim Američkim Državama ima za cilj da smanji jaz u platama na osnovu rodne i rasne diskriminacije. Programerka iz Filadelfije otišla je korak dalje i objavila godišnju platu sa svih svojih prethodnih poslova na svom poslovnom profilu uz preporuku drugim radnicima da urade isto

Napomenula je da je ona vlasnik kompanije. Miloš Turinski iz Infostuda govorio je o tome da li o plati treba da se priča javno, da li je to "zavlačenje ruku u tuđi džep" ili mogućnost za manipulacijom sa visinom zarade i kakva je situacija u Srbiji. 

"Plata spada u domen poslovne tajne i sigurno kao takva može da padne pod uticaj da dobijete na kraju neku kaznu ukoliko o njoj pričate. Može da se desi da se povede neki pravni postupak protiv vas ukoliko se javno priča o tome. Poslodavci sa razlogom nju vode kao poslovnu tajnu i sa razloom se čuvaju određeni pdoaci. To su privatni podaci jedne kompanije, jedne firme", objasnio je Turinski za TV Prva. 

Istakao je da se i u oglasima za posao objavljuje raspon plata. "Poslodavci ne žele da se priča unutar firme o plati da ne bi napravili neku konkurenciju između zaposlenih, nezadovoljstvo ukoliko neko ima niža primanja. Sa druge strane poslodavci ne žele da to bude javni podatak kako ne bi druge firme to iskoristile da privuku sa nekom boljom ponudom sav kvalitetan kadar sa tržišta", objasnio je sagovornik. 

BONUS VIDEO: 

This browser does not support the video element.

EKONOMISTA SAVETUJE U ŠTA DANAS PRETVARATI NOVAC: Ne treba igrati samo na JEDNU kartu! Danas je važno ne izgubiti MNOGO  Kurir televiija

(MONDO)