Svet

"POTROŠENA JE UŠTEĐEVINA OD OKO 2 BILIONA $!" Evo koje zemlje su u opasnosti - Srbe posebno brine stanje u OVOJ DRŽAVI

Autor Petar Latinović

Recesija preti nekim od najvećih ekonomija sveta.

Izvor: Profimedia

Slabljenje kupovne moći potrošača je samo jedan od razloga zašto je berza spremna da nastavi svoj pad, smatra Marko Kolanović iz JPMorgana. U belešci od četvrtka, on je rekao da su potrošači potrošili čitavu svoju višak ušteđevine od pandemije, koja je u jednom trenutku iznosila više od 2 biliona dolara. Taj nalet je sada gotov tvrdi banka a kupovna moć bi mogla dodatno da oslabi kada krene otplata studentskih kredita ponovo u oktobru.

“Naša procena viška štednje za američka domaćinstva kada se prilagođava inflaciji sada je u potpunosti iscrpljena sa maksimuma iz 2021. od 2,1 bilion dolara, uz rizik od širenja neravnoteže ako se rashodi ubrzaju“, rekao je Kolanović.

I dok još uvek postoje povećani nivoi likvidnosti domaćinstava u gotovini, procenjeni na 1,4 biliona dolara, Kolanović kaže da je u opasnosti da se i to potpuno iscrpi do maja 2024. godine

"Naša briga je da li će višak likvidnosti uopšte podržavati potrošnju iznad trenda toliko dugo", rekao je Kolanović.

Ublažavanje kupovne moći je samo jedan od razloga zašto on propoveda kontinuirani oprez prema berzi usred njenog pada od 5 odsto, navodi se u belešci. Ostale oblasti koje izazivaju zabrinutost uključuju pogoršanje profitnih marži, visoke kamatne stope i manje podsticaja za programe otkupa akcija. Navodi se takođe da postoje opravdani rizici kada je recesija u pitanju za neke od najvećih ekonomija na svetu. Kolanović je istakao Kinu i Nemačku kao zemlje u opasnosti od neposredne recesije, a banka i dalje očekuje da će SAD ući u recesiju negde početkom 2024.

U međuvremenu, profitne marže bi trebalo da ostanu pod pritiskom „s obzirom na zakasnele efekte monetarne politike na potražnju“ jer sve više kompanija koristi promocije i podsticaje da stimuliše potražnju.

“Ova erozija u cenovnoj moći u kombinaciji sa lepljivim troškovima rada i rastućim troškovima kamata trebalo bi da nastavi da pritiska margine“, rekao je Kolanović.

Kolanović na kraju očekuje da će S&P 500 završiti godinu na 4.200, što predstavlja potencijalni pad od oko 4% u odnosu na trenutne nivoe.

BONUS VIDEO:

(MONDO)