Šef sicilijanske mafije "Koza nostra", Mateo Mesina Denaro, za koga se smatra da je bio poslednji kum svoje vrste, sahranjen je u sredu u Kastelvetranu na Siciliji. Ali on neće biti poslednji vođa najpoznatije italijanske mafijaške organizacije. Evo ko će naslediti poslednjeg kuma i kako je izgledala njegova sahrana.
Mafijaš će verovatno ostati upamćen po krvoločnosti, bio je osuđen na 20 doživotnih robija u odsustvu zbog ubistava 26 žrtava.
Među njegovim žrtvama je Nikola Konsales, koji je vodio hotel na plaži na Siciliji, koga je Mesina Denaro ubio nakon što je flertovao sa devojkom koju je mafijaš imao na oku.
A tu je bila i Antonela Bonomo, trudna supruga rivalskog bosa koji mu je stajao na putu. I Đuzepe Di Mateo, 12-godišnji sin čoveka koji je "prebegao" u drugi klan, a koji je držan kao talac i mučen 779 dana pre nego što je rastvoren u kiselini. I sudije za borbu protiv mafije Paolo Borselino i Đovani Falkone, dignuti u vazduh u automobilima bombama u razmaku od 57 dana.
Mesina Denaro nosio je nadimak "Dijabolik" zbog svojih stravičnih zločina, a sada italijanski mediji nagađaju ko bi mogao da nasledi njegovu kriminalnu imperiju.
Italijanski istražitelji protiv mafije slažu se oko nekoliko mogućih imena: Đovani Motisi, 64-godišnji šef Palerma sa nadimkom "U Pakjuni" ili "debeli tip", bivši ubica pokojnog "šefa šefova" Tota Riine, trenutno vodi na toj listi. On se krije od 1998. godine nakon što je osuđen za niz ubistava, uključujući dva policajca.
Takođe se pominju narko-bos Stefano Fidancati (70) i Đuzepe Auteri (49), poznat kao "Vasojo" ili "tacna", koji je godine bio blizak saradnik Mesine Denara dok se krio.
"Odlaskom Matea Mesine Denara, završava se život pun nasilja, zavera i misterija. Era Koza Nostre se takođe završava, ali ne i sama Koza Nostra... Koza Nostra se menja, razvija, transformiše, ali ostaje glavna prepreka za Siciliju i za Italiju oslobođenu jarma nasilja, ucena i siromaštva", rekao je bivši tužilac protiv mafije Pjetro Graso za "Si-En-En".
Pre njega, Salvatore "Toto" Rina je vodio najkrvaviju eru u istoriji sicilijanske mafije i lično je izabrao Mesinu Denara da izvrši neke od svojih najkrvavijih zločina, uključujući ubistvo sudija za borbu protiv mafije.
Upravo je ta putanja dovela Mesinu Denara do vrha 2016. Krio se godinama i u međuvremenu oboleo od raka, što je dovelo do njegovog hapšenja u januaru ove godine - lisice su mu stavljene na ruke na privatnoj klinici u Palermu, i bolest ga je na kraju ubila.
U Italiji nisu dozvoljene javne sahrane mafijaških bosova, i ni za Mesinu Denara nije napravljen izuzetak.
Kako je izgledala sahrana poslednjeg kuma?
Nakon što je obdukcija otkrila da je umro od "prirodnih uzroka" vezanih za njegovu borbu sa rakom debelog creva, njegov kovčeg je u oklopnom policijskom kombiju odvezen iz Abruca, gde je umro, u Kalabriju, gde je skelom prešao moreuz. Potom, njegovo telo je prebačeno u kovčeg od kedrovog drveta koji je izričito tražio u svojim poslednjim željama, a zatim prebačeno u mrtvačka kola sa širokim prozorima.
Nešto posle osam sati ujutru u sredu, mrtvačka kola su ispraćena uličicama njegovog rodnog grada kako bi se izbegao bilo kakav privid povorke, ali su posmatrači stajali u nizu ulicama koje vode do groblja, fotografišući ga kao da je slavna ličnost.
Policija je zabranila bilo kome osim najbližoj porodici da uđe na groblje i blokirala sve ulaze u sredu ujutru u šest sati, iako je pored puta bilo cveća.
Unutar porodične kapele, njegovo telo je položeno pored tela njegovog oca don Čika Mesine Denara, takođe mafijaša. U kapeli su, inače, ranije bili postavljani prisluškivači jer je policija smatrala da će je porodica koristiti za "poverljive" razgovore.
Privatna sahrana je trajala sat vremena, a policija je groblje držala zatvorenim i čuvala ceo dan.
BONUS VIDEO: Hapšenje mafijaškog bosa u Italiji
(MONDO)