Kaže da je u ovom mometu malo realno da se SAD uključe u rat u Izraelu, ali ako bi se razradio scenario da se Hezbolah uključi u sukob, on bi povukao sve šiitske milicije nad kojima Iran ima kontrolu.
"To je Popular Mobilizejšn Units iz Iraka koji broji preko 100.000 pripanika, zatim šitske milicije širom Sirije, ali svakako i sirijska arapska armija. Ceo taj paket koji sam naveo je pod direktnom kontrolom Irana, i ako bi se Hezbolah uključio u sukob u Izraelu, to bi povuklo sve te navedene snage, a u nekom daljem scenariju, ne znamo u kom pravcu bi išlo, svakako ka direktnom učešću Irana u opštem sukobu na Bliskom istoku", rekao je on za Tanjug, prenosi Politika.
Amerika šalje nosač aviona
Komentarišući to što se predsednik Rusije Vladimir Putin i predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan pitaju zašto Amerikaci šalju nosače aviona u Sredozemno more, Blažić kaže da time Amerikanci projektuju svoju silu preko nosača aviona i udarnih grupa koje imaju.
"Kada vi u jedan region pošaljete nosač aviona iz kog možete da vršite operativna dejstva, onda je to direktna i realna pretnja. Kako Erdogan može da pomogne Palestincima, on nema taj nosač aviona, nema prisutvo snaga. S druge strane Amerikanci pošalju nosač aviona i mogu za dan, za sat da imaju direktno učešće u tom sukobu i da budu oni koji odlučuju koja strana će da odnese pobedu", ocenio je on.
Odakle Hamasu satelitski snimci
Sudeći po vojnoj taktici Hamasa, tehničkoj potkovanosti bespilotnim letelicama samoubicama, kvadrikopterima, raketama, paraglajderima, desantima sa mora, kao i činjenici da je Hamas uz pomoć satelitskih snimaka tačno znao koje su najslabije tačke u izraelskoj odbrani, Blažić smatra da Hamas nikako nije mogao da krene u takav napad bez pomoći sa strane.
"Ne treba zaboraviti da je bedem ka Gazi bio najsofisticiraniji bedem na svetu sa senzorima za detekciju pokreta, toplote u svim vremenskim i meteo uslovima, onda nam je jasno da je ovo urađeno temeljno, uz pripremu neke države koja ima vojno osoblje. To nije samo stvar jednog napada, vidimo posle ti mobilni bataljoni, grupe kada su se rasporedile po teritoriji Izraela, one su brzo premeštale sa tačke na tačku što je dovelo do dezorijentacije Izraelske vojske", objasnio je on.
Napominje da je Iran imao korist i interes da dođe do ovakvog sukoba u Izraelu jer je, kako kaže, svaki ubijeni Izraelac za slavlje u Teheranu, i dodaje da on ne vidi korist i interes učešća Rusije i Amerike u napadu na Izrael.
"Kako su oni uspeli da izvrše obuku Hamasa, ne treba zaboraviti da su Hamas suniti, Iran podržava šiite i šiitsku miliciju, i ta tačka razmimoilaženja između Hamasa i Irana je bila Sirija, gde je porodica Asad pripadala avitima koji su šiiti, njih je podržavao Iran, a vrlo zdušno je njegovo obaranje podržavao Hamas. Pre dve godine Hamas je odustao i spominje se da su neki tajni sporazumi postignuti između Hamasa i predsednika Asada. Iran vrlo verovatno da jeste uspeo njih da obuči za kratak period, nakon što su rešili svoje nesuglasice u Siriji", zaključio je on i naglasio da Hamas ovo ne bi mogao da izvede bez neke logističke podrške.
(MONDO/Politika)