Bajdenova administracija svim raspoloživim proceduralnim sredstvima iza kulisa gura predlog budžeta za odbranu kako bi Ukrajini i Izraelu blagovremeno pružila obećanu finansijsku pomoć, a u tome im pomaže neočekivani saveznik – lider republikanskih manjina u Senatu, Mič Mekonel.
Mekonel je ranije ove nedelje predstavio svojim kolegama u Kongresu predlog konsolidovanog budžeta koji uključuje pakete pomoći za Ukrajinu, Izrael i Tajvan, koji će pokušati da 'progura' da prođe samo u Senatu da bi zaobišao niži, Predstavnički dom, gde apsolutni haos u vladi otkako je radikalna frakcija Republikanske stranke zbacila predsednika Kevina Makartija prošle nedelje.
Ideja je, zapravo, vrlo koherentna, jer je i u Predstavničkom domu sve više republikanaca koji se protive nastavku finansiranja rata u Ukrajini, tvrdeći da "Ukrajina nije jedna od 50 saveznih država SAD, zbog čega ne zaslužuje novac američkih poreskih obveznika". "Izrael je trenutno u egzistencijalnoj krizi. Sva pomoć namenjena Ukrajini hitno bi trebalo da bude preusmerena u Izrael", napisao je na X početkom nedelje republikanski predstavnik Džoš Houli, jedan od poslanika antiukrajinskog pokreta u Predstavničkom domu.
Manje od deset minuta kasnije, The Heritage Foundation objavio je saopštenje u kojem poziva Kongres da odvoji paket pomoći namenjen Ukrajini od onog o kojem bi se pregovaralo za potrebe Izraela. Upravo je ovaj argument pomogao nekolicini skeptika na američkoj desnici da počnu da šire pogrešne teze da Amerika pomaže Ukrajini na račun Izraela. Ovo tvrdi jedan od predsedničkih kandidata Republikanske partije Vivek Ramasvami.
Vašington post napominje da nema dovoljno dokaza koji bi potkrepili taj argument, pozivajući se na nedavni izveštaj da je Bajdenova administracija donirala Ukrajini oko 300.000 granata kalibra 155 mm iz američkih vojnih zaliha u Izraelu, istovremeno zamenivši dotičnu količinu novim zalihama isto.arsenal iz Južne Koreje. Istovremeno, zbog prirode situacije, američke kompanije su poslednjih meseci povećale proizvodnju ove vrste municije.
Takođe, piše The VaPo, Kijev i Izrael traže drugačiju vrstu oružja. Izraelskim snagama, na primer, hitno su potrebne rakete presretači, koje koristi Gvozdena kupola (Kijev nema takvo naoružanje), kao i pametne bombe za vojne avione (Kijev ima zanemarljivu količinu letelica).
Iako u komentaru koji je napisao za The Wall Street Journal nije precizirao tačan iznos predviđenih paketa pomoći, nagovestio je da se radi o pozamašnim ciframa koje odgovaraju 'novim geopolitičkim izazovima'. Takođe, Mekonel insistira na odvojenim fondovima za osvežavanje američkog odbrambenog arsenala. Celu priču dodatno komplikuje činjenica da je Kevin Makarti svrgnut prošle nedelje zbog kompromisa koji je privremeno odložio gašenje savezne vlade.
Međutim, dogovoreni kompromis ističe krajem novembra, a kako sada stvari stoje, nije preterano verovatno da će se u Predstavničkom domu iskristalisati novi predsednik koji bi uspeo da obezbedi neophodnu, a kamoli stabilnu parlamentarnu većinu da vladaju u ovom haosu. Ukratko, za nešto više od mesec dana SAD bi mogle da se nađu usred ničega, dok im pod nogama gori glavni strateški partner na Bliskom istoku.
BONUS VIDEO:
(MONDO)