"Vode, struje i goriva ima za još 24 sata" u Gazi i, ako pomoć ne dođe, lekari će samo moći da "izdaju potvrde o smrti", rekao je za AFP Ahmed al-Mandhari, regionalni čelnik Svetske zdravstvene organizacije (WHO).
Humanitarna pomoć, a tako i ona koju je poslao "WHO", blokirana je na egipatskom Sinaju na granici s Gazom, zbog izostanka dogovora Izraela i Egipta. Pojas Gaze pod stalnim je izraelskim bombardovanjem nakon Hamasovih stravičnih napada na Izrael 7. oktobra. UN je Pojas Gaze, palestinsku enklavu, proglasio prostorom "neprikladnim za život" još 2020. zbog izraelske blokade koja traje više od 15 godina. Danas je pod "potpunom opsadom" po naredbi Izraela kao odgovor na Hamasov napad 7. septembra na izraelskom tlu u kojemu je poginulo više od 1.400 ljudi.
Desetog dana neprekidnog izraelskog bombardovanja Gaze i njenih 2.4 miliona stanovnika, od kojih su polovina deca, očekuje se "prava katastrofa", upozorava Ahmed al-Mandhari, direktor WHO-a za istočni Mediteran, sa sedištem u Kairu. Sa oko 2.750 mrtvih i gotovo 10.000 ranjenih u Gazi, kako navode mesne vlasti, svi su zatrpani poslom, rekao je.
"WHO je prijavio da je pogođeno 111 medicinskih infrastruktura, 12 članova medicinskog osoblja je ubijeno, pogođeno je 60 vozila Hitne pomoći", kaže, što se "kosi s međunarodnim pravom i s načelima humanosti".
"U 22 bolnice na severu Pojasa Gaze ima više od 2.000 pacijenata, neki su na respiratoru, nekima treba dijalizu, deca, novorođenčad, žene", dodaje, dok Izraelci i dalje pozivaju stanovnike da napuste sever Gaze i krenu na jug."Medicinske zalihe su pri kraju, tako da osoblje već sad može pripremati potvrde o smrti", upozorio je Mandhari.
"Lekari sada moraju dati prioritet pacijentima koji stižu. Nemaju izbora, previše je ljudi, neki su prepušteni polaganom umiranju", rekao je. Oko milion ljudi pobeglo je iz severnoga u južni deo Pojasa Gaze uoči očekivane izraelske kopnene invazije, rekao je UN-ov koordinator hitne pomoći Martin Grifiths, što je znatno više od brojke koju je ranije u ponedeljak objavila izraelska vojska.
"Moja glavna briga sada (...) je dopremanje pomoći u Gazu", rekao je Grifiths i naglasio da je najvažnije pomoći ljudima u pokretu, kao i onima koji su već u južnoj Gazi, "zato što oni neće izaći iz Gaze". Grifiths planira odlazak u Kairo u utorak i pregovore s visokim egipatskim funkcionerima o otvaranju južne granice s Gazom za dostavu pomoći.
"Nadam se dobrim vestima jutros o upućivanju pomoći preko Rafaha", jedinog graničnog prelaza koji povezuje Egipat i Gazu.
BONUS VIDEO
(Mondo/Index.hr)