Vlasnik "Zara Inditek" potpisao je ugovor sa američkim startupom "Ambercicle" o isporuci recikliranog poliestera, što ukazuje da planira da u budućnosti koristi više recikliranog tekstilnog otpada u proizvodnji odeće, prenosi hrvatski "Indeks". Najveći lanac prodavnica odeće na svetu "Zara" najavio je da će izdvojiti više od 70 miliona evra za snabdevanje Amberciklevog recikliranog poliestera, proizvedenog od tekstilnog otpada.
Brzo se suši i dugo traje
Poliester je proizvod naftne industrije, a ima široku primenu u sportskoj odeći jer se brzo suši i dugo traje, podseća Rojters. Prema ugovoru, Inditeks će od američkog startapa na tri godine kupiti "značajan” deo recikliranog poliestera koji se prodaje pod brendom cicora. Do kraja decenije, materijali "nove generacije” trebalo bi da čine četvrtinu vlakana koja vlasnik Zare koristi u proizvodnji.
Američki startap iskoristiće novac od ugovora sa Inditeksom za finansiranje prve komercijalne fabrike za reciklažu tekstila. Očekuje se da proizvodnja Cicore u fabrici počne oko 2025. godine. Inditeks će otkupiti materijal tri godine nakon početka radova.
Neki brendovi odeće žele da smanje upotrebu čistog poliestera i već su prešli na njegovu recikliranu verziju, dobijenu od plastičnih boca, ali se praksa našla na udaru kritike zbog generisanja veće potražnje za korišćenim bocama, što je podiglo njihove cene.
Praksa koja je tek u povoju
Praksa proizvodnje odeće od recikliranog poliestera, koji se dobija reciklažom tekstilnog otpada, tek je u povoju i biće potrebno vreme da se zadovolji potrebe svetskih modnih brendova. Ugovor sa američkom kompanijom je najnovija investicija Inditeksa u startapove za reciklažu tekstila.
Prošle godine su potpisali trogodišnji ugovor, vredan 100 miliona evra, o kupovini 30 odsto recikliranih vlakana od finskog proizvođača Infinited Fiber Co, a uložili su i u američku kompaniju fokusiranu na Circ, koja se bavi i reciklažom tekstila. U svojoj rodnoj Španiji, Inditek je, zajedno sa konkurentima, uključujući H&M i Mango, formirao udruženje za upravljanje otpadom od odeće, kao deo priprema modne industrije za zakone EU koji će od zemalja zahtevati da tekstilni otpad prikupljaju odvojeno od početka 2025. godine.
BONUS VIDEO:
(MONDO/Index)