Severna Irska udaljena je hiljadama kilometara od Bliskog istoka, ali na ulicama britanske provincije mogu se videti znaci tamošnjeg sukoba. Palestinske i izraelske zastave vijore se u proirskim i probritanskim naseljima u Severnoj Irskoj, podsećajući na sopstvenu istoriju sukoba i podela koja i dalje utiče na svakodnevni život uprkos mirovnom sporazumu iz 1998. godine.
Zastave, grafiti i murali pokazuju podršku Palestincima ili Izraelu, u zavisnosti od toga na kojoj su strani podele. Na Fols putu, glavnoj arteriji u većinski proirskim proirskim zapadnim opštinama Belfasta, Pat Šihan, poslanik Šin Fejna, bivšeg političkog krila IRA, objasnio je da lokalno stanovništvo oseća empatiju prema Palestincima.
"Ako postoji neka nacija koja može da razume poteškoće sa kojima Palestinci sada žive, onda su to Irci", rekao je Šihan za AFP ispred sveže oslikanog propalestinskog murala. Na ceremoniji pre dve nedelje, Šihan je otkrio mural na kome je pisalo "Slobodna Palestina" sa stisnutom pesnicom u palestinskim i irskim bojama.
"Irska je 800 godina patila u kolonijalnoj okupaciji, bilo je mnogo oružanih ustanaka protiv britanske vlasti, a vidimo i Palestince kako pate u sličnoj situaciji", dodao je on. Palestinske zastave se već dugo vijore u prorepubličkim oblastima, ali se njihov broj dramatično povećao poslednjih nedelja.
Suočavanje sa terorizmom
U blizini takozvane linije mira, jedne od mnogih prepreka od betona i metala koje dele kvartove Belfasta čak 25 godina nakon mirovnog sporazuma, probritanska oblast Šankil Rouda sada je ukrašena izraelskim zastavama. Brajan Kingston, poslanik najveće probritanske stranke DUP, rekao je da je unionistička zajednica već dugi niz godina razume izraelski cilj.
"Vidimo da je Izrael godinama užasno patio od terorizma, kao i mI", rekao je Kingston, koji je nekada bio gradonačelnik Belfasta. Ranije tog dana, Kingston je prisustvovao 30. godišnjici IRA bombardovanja prodavnice ribe i pomfrita u Šenkil Roudu u kojoj je poginulo devet ljudi. "IRA i PLO (Palestinska oslobodilačka organizacija) sarađivali su u međunarodnom terorizmu", rekao je on. PLO je osnovan 1964. i njeno vojno krilo je terorisalo Izraelce pre nego što su dve strane potpisale mirovni sporazum 1993. godine.
Ronit Berger Hobson, rođena Izraelka i profesorka na Kvins univerzitetu u Belfastu, rekla je da je počela da istražuje mirovni proces u Severnoj Irskoj kako bi saznala kako bi to moglo da se primeni na izraelsko-palestinski sukob.
Hobson je rekao da severnoirsko pokazivanje solidarnosti verovatno potiče od povlačenja uglavnom pogrešnih paralela sa izraelsko-palestinskim sukobom. "Sukobi su daleko komplikovaniji. Kao što ovaj ovde seže vekovima unazad, tako i onaj između Izraelaca i Palestinaca, ali na veoma različite načine".
BONUS VIDEO:
(MONDO)