Vojska Južne Koreje osudila je u petak svog severnog suseda nakon što je Pjongjang ispalio artiljerijske metke koji su pali u pomorsku tampon zonu koja je dugo bila tačka zapaljenja između dvojice lidera.
Severna Koreja je ispalila više od 200 metaka između 9:00 i 11:00 sati sa svoje zapadne obale, u blizini južnokorejskih ostrva Baengnjeong i Leonpieong, saopštio je Zajednički generalštab Južne Koreje (JCS). Artiljerija je pala severno od severne granične linije (NLL), sporne de fakto granice koju su napravile Ujedinjene nacije na kraju Korejskog rata 1953. godine.
Dolazeće metke nisu naudile nijednom civilu ili vojsci, nazvavši incident "provokativnim činom koji ugrožava mir i pojačava tenzije na Korejskom poluostrvu“.
Kao odgovor, vojska Južne Koreje saopštila je da će održati sopstvenu vežbu gađanja na moru u petak popodne, a stanovnicima Ieonpieonga je naređeno da se za to vreme evakuišu u obližnja skloništa i da se "uzdrže od aktivnosti na otvorenom“, navodi se u poruci vladine veb stranice, a lokalni stanovnik koji su za CNN rekli da su dobili istu poruku putem teksta.
Nije bez presedana da Severna Koreja ispaljuje granate u pomorsku tampon zonu, ali takva dela podižu tenzije.
Pustinjačka nacija je nastavila sa artiljerijom unutar tampon zone nakon što je u novembru prošle godine ukinula međukorejski vojni sporazum, saopštio je JCS. Više metaka je takođe ispaljeno u istoj oblasti krajem 2022. Vojni sporazum je potpisan 2018. godine kao deo napora sa Sjedinjenim Državama da obuzdaju pretnju ratom na Korejskom poluostrvu i prošire tampon zonu između dve Koreje.
Ali odnosi su se od tada pogoršali, Seul se povukao iz sporazuma, a obe strane su pojačale vojne vežbe i testove naoružanja. Južnokorejska vojska sada radi sa SAD na praćenju povezanih kretanja i preduzeće "akcije koje odgovaraju provokaciji Severne Koreje“, saopštio je JCS u petak.
"Nije neobično da Severna Koreja ispaljuje artiljeriju u Zapadno more tokom svojih zimskih vežbi“, rekao je Lejf-Erik Izli, profesor na Univerzitetu Eva u Seulu. Ono što je ove godine drugačije je da su dve Koreje nedavno odustale od vojnog sporazuma o izgradnji poverenja, a Kim Džong Un je javno odbacio pomirenje i ujedinjenje sa Jugom.
U nedelju je severnokorejska državna novinska agencija KCNA izvestila da je lider pustinjačke nacije Kim Džong Un rekao da država više neće tražiti pomirenje i ponovno ujedinjenje sa Južnom Korejom.
Kim je rekao da su međukorejski odnosi postali "odnos između dve neprijateljske zemlje i dve zaraćene strane u ratu“, navodi se u izveštaju KCNA. On je navodno dodao da ako SAD i Južna Koreja pokušaju da se sukobe sa Severom, njihovo "odvraćanje od nuklearnog rata neće oklevati da preduzme ozbiljnu akciju“.
Severna granična linija prolazi 3 nautičke milje od obale Severne Koreje i stavlja pet ostrva blizu obale pod kontrolu Južne Koreje. Severna Koreja je predložila drugačiju liniju koja bi grubo proširila demilitarizovanu zonu (DMZ) između dve zemlje jugozapadno u Žuto more, umesto da zagrli obalu Severne Koreje.
Ostrvo Ieonpieong leži pored severozapadne obale Južne Koreje, odmah uz granicu sa severnim susedom - i ranije je bilo mesto neprijateljstava između dve strane.
(Mondo, I.L.)