NAJVEĆI PROTESTI U ISTORIJI NEMAČKE - DA LI ĆE DA GORI BUNDESTAG? Srbin iz Minhena otkriva da iza svega stoji JEDAN CILJ

Srbin iz Minhena govorio je o protestima u Nemačkoj.

Profimedia/ IMAGO

U toku je najveći štrajk u istoriji Nemačke - sedam dana potpune blokade. Hiljade poljoprivrednika traktorima blokira glavne saobraćajnice i nalazi se ispred ključnih vladinih institucija. Sindikati su odlučili da podrže proteste poljoprivrednika i izvedu radnike na ulice, a veštačka inteligencija već pravi snimke na kojima gori Bundestag. Politikolog Vlastimir Vidić je iz Minhena analizirao trenutnu situaciju u Nemačkoj.

Vlastimir Vidić ističe da su ovo svakako najveći protesti ne samo u istoriji Nemačke, već je siguran da će ući i u istoriju evropskih protesta. "Po svoj prilici ovaj štrajk neće ostati samo poljoprivredni, priključuju mu se i mnoge druge branše, poput zanatlija, mašinovođa... Ispostavilo se da su poljoprivrednici ispali najodvažniji i da su preuzeli ono što su nekada radili radnici", kaže Vidić.

Ističe da je blokada puteva specifična, jer ranije Ministarstvo bezbednosti nije dozvoljavalo bilo kakve akcije kada su bili protesti, ali ovaj put, kaže, nisu mogli to da spreče. "Prvo kovid, pa rat u Ukrajini, inflacije i na kraju ukidanje subvencija za plavi dizel, uz to najavljeno je i da će subvencija mleka sa 60 pasti na 40 centi po litru, samo su neki od nataloženih problema nemačkih poljoprivrednika. Oni uviđaju da se neke stvari odvijaju u baš lošem smeru.

Uvedena je mera bescarinskog uvoza žita iz Ukrajine, ranije je dolazilo izuzetno jeftino u Nemačku iz Poljske i tako dalje, tako da poljoprivrednici vrlo to jasno oslikavaju ono što se dešava na tržištu. Sa druge strane mora se biti iskren i reći da ako su igde poljoprivrednici mogli da zarade i da relativno dobro žive to je svakako bila Nemačka na svojih 256.000 gazdinstava u kojima radi blizu milion ljudi", kaže Vidić.

Iako broj zaposlenih pada iz godine u godinu, kako kaže njihov predsednik udruženja - poljoprivrednici ne žele da "umiru polako". Predsednik Narodne partije Manfred Veber hvali proteste poljoprivrednika kao snažan demokratski signal, dok Vlada Nemačke navodi da je ovo pokušaj državnog udara. Vidić sa druge strane ističe da će posledice po ekonomiju biti vidljive brzo.

"Svaki dan zastoja rezultiraće da se dešavaju minusi u poslovanju. Ako samo transport i logistika stanu na nekoliko sati, to je već kašnjenje u isporuci robe, a onda znači i plasmanu i prodaji robe. Tako da će ovo biti izuzetno vidljivo već u par meseci. Pitanje je i da li će se oni zaustaviti. Ovo je prilika i za opoziciju da iskoristi ovu kritičnu situaciju i infiltrira se u ove proteste, iako udruženja poljoprivrednika traže da se svi ti pokreti politički povuku iz ovih protesta", kaže Vidić.

Videćemo da li će se sve završiti u vremenskom okviru od nedelju dana. Takozvano finale trebalo bi da bude u Berlinu, 14. januara. Sa druge strane Nemački ministar ekonomije Robert Habek upozorava na, kako je rekao, moguće infiltracije ekstremista na protestima poljoprivrednika, koji bi usmerili proteste u zapaljivom smeru.

"Dešavaju se incidenti, prolaznici ili putnici koji putuju jednostavno postaju nervozni i bilo je par konfliktnih situacija između njih i poljoprivrednika. Na jednom programu veštačke inteligencije pojavio se video klip kako gori Bundestag, kako je zapaljen", kaže Vidić.

Iako ne veruje da se baš u ovoj meri stvari mogu izmaći kontroli, ostaje pitanje kome je u interesu da sve funkcioniše ovako dobro, što se tiče protesta. Ističe i da smatra da iza svega ovoga može da stoji cilj da celokupna privreda na globalnom nivou krene u jednom sasvim drugom pravcu.

Nemačka vlada proteste je ocenila kao skandalozne i pozvali su na razumevanje, te istakli da nikakvi protesti neće pokolebati vladu da nastavi sa uštedama i reformama. Na osnovu ovoga Vidić smatra da kompromis poljoprivrednika i vlasti nije moguć. "Uočen je rekordan pad popularnosti vlade Olafa Šolca. Ankete pokazuju da je popularnost posleratne nemačke vlade nikad gora.

Predviđanja su da će u jednoj od tri pokrajine u bivšoj istočnoj Nemačkoj sigurno AFD dobiti apsolutnu većinu. Već se pojavljuju naslovi u medijima da bi Boris Pistorijus, ministar odbrane u sadašnjem sastavu nemačke vlade, mogao biti naslednik Šolca. Dakle, samo da dođe do rotacije između njih dvojice i da bi to možda bio najblaži oblik neke promene kako bi se dočekali sledeći izbori", zaključio je Vidić.

BONUS VIDEO: 

This browser does not support the video element.

"NEMAČKA SAMO POČETAK, CELOJ EVROPI PRETE PROTESTI TOKOM 2024. GODINE!" Analitičari za Kurir: Jasne su posledice rata u Ukrajini  Kurir televizija

(Blic/MONDO/I.V.)