Posle napada na Jemen, predvođenim Sjedinjenim Američkim Državama uz pomoć Australije, Bahreina, Kanade, Holandije i Velike Britanije, Huti su poručili da je izbila "velika bitka u Crvenom moru" i da će bitka "biti veća nego što su Britanci i Amerikanci očekivali". Republika Jemen je država u jugozapadnoj Aziji, s obalama na Crvenom moru, Adenskom zalivu i Arapskom moru. To je država s oko 30 miliona ljudi, piše Institut za bliskoistočnu politiku iz Vašingtona, piše N1.
Iransko ministarstvo spoljnih poslova poručilo je da su noćašnji napadi pokušaj da se "proširi puna podrška SAD-a i UK-a u poslednjih 100 dana za ratne zločine cionističkog režima protiv palestinskog naroda i opkoljenih građana Gaze". Iran je takođe jutrošnji napad nazvao "jasnim kršenjem" suvereniteta i međunarodnog prava. O napadu se oglasio i Irak koji je optužio Zapad za širenje sukoba i povećanje napetosti.
Libanska militantna grupa Hezbolah poručila je da američka agresija još jednom potvrđuje "da je SAD puni partner u tragedijama i masakrima koje je počinio cionistički neprijatelj u Gazi i regionu". Palestinski islamski džihad poslao je sličnu poruku, navodeći da ova "agresija potvrđuje da američka administracija vodi genocidni rat protiv palestinskog naroda u Gazi". Rusija je zatražila saziv Saveta bezbednosti UN-a u petak zbog vazdušnih napada na teritoriju Jemena, objavila je stalna misija Rusije pri UN-u na svom Telegram kanalu.
Ko su saveznici i neprijatelji?
Iran podržava Hute u dugoročnom neprijateljstvu sa Saudijskom Arabijom. U jednoj od analiza koju je objavio Savet za međunarodne odnose navodi se da se u Jemenu odvija jedna od najgorih svetskih humantiranih kriza zbog osmogodišnjeg sukoba koji se tamo vode između međunarodno priznate vlade, koju podržava vojna koalicija predvođena Saudijskom Arabijom, i Huta, pobunjenika koje podržava Iran.
Glavnim protivnicima Huta smatraju se Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati koje nazivaju "slugama SAD-a i Izraela". S druge strane, 2015. Saudijska Arabija je sastavila koaliciju arapskih država sa sunitskom većinom: Bahrein, Egipat, Jordan, Kuvajt, Maroko, Katar, Sudan i Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE). Do 2018. koalicija se proširila uključivanjem snaga iz Eritreje i Pakistana. Oni su ranije izvodili vazdušne napade na jemenske pobunjenike.
SAD su podržale koaliciju predvođenu Saudijskom Arabijom, kao i Francuska, Nemačka i Ujedinjeno Kraljevstvo. Skaj njuz navodi da su u ovoj koalicije podrške i Danska i Južna Koreja. Koalicija je objavila zajedničku izjavu u kojoj navode da su ovi napadi bili odgovor na "ilegalne, opasne i destabilizujuće Hute koji napadaju plovila".
Neki američki saveznici na Bliskom istoku, uključujući zalivske zemlje Katar i Oman, izrazili su zabrinutost da bi najnoviji napadi protiv Huta mogli da izmaknu kontroli i uvuku region u širi rat s drugim iranskim saveznicima, poput Hezbolaha i milicija u Siriji i Iraku koje imaju iransku podršku, piše Njujork tajms. Kako piše Atlantski savet, napadi koji su se dogodili u petak izazvaće regionalne odjeke i pojačati rizik od regionalne eskalacije, a teško da će zaustaviti agresiju Huta u Crvenom moru.
BONUS VIDEO:
(N1/MONDO/U. M.)