Brojni bivši saveznici Donalda Trampa upozorili su da će, ako osvoji drugi mandat, tražiti formalno povlačenje SAD iz NATO saveza. To bi mogao biti kraj sveta kakvog poznajemo.
U "Povratku velikih sila", knjizi koja će biti objavljena 12. marta, bivši visoki američki zvaničnik, koji je bio na visokom nivou u administraciji Trampa i Bajdena, rekao je novinaru CNN-a da ako Tramp pobedi predsednika Džoa Bajdena u SAD na izborima, SAD će u novembru "izaći iz NATO-a".
Trampov bivši savetnik za nacionalnu bezbednost Džon Bolton rekao je da bi NATO bio u stvarnoj opasnosti i izrazio uverenje da će Tramp zaista pokušati da se povuče iz alijanse. Trampovo odbacivanje američkih bezbednosnih obaveza proteže se i na međusobne sporazume u odbrani sa Južnom Korejom i Japanom, rekao je za CNN penzionisani general Džon Keli, koji je godinama bio šef Trampovog kabineta u Beloj kući.
Kao predsednik, Tramp je mnogo puta pretio da će se povući iz NATO pakta, uključujući i na samitu NATO-a 2018. godine. Priča oko Trampa i NATO pakta ponovo je izbila u prvi plan nakon što je priznao da je jednom lideru NATO-a rekao da neće zaštititi naciju sa zaostalim dugom ako je napadne Rusija.
To je izazvalo ljutite reakcije pojedinih članica NATO pakta, jer su se članice obavezale da će braniti bilo koju naciju u bloku koja bude napadnuta. A Bela kuća je Trampove komentare nazvala "užasnim i nepromišljenim". Koliko su ove reči snažno odjeknule širom sveta govori i činjenica da je nemački kancelar Olaf Šolc posle Trampovog govora rekao da odbrambene kompanije mogu da računaju na njegovu vladu da će povećati vojnu potrošnju i ispuniti obavezu izdvajanja dva odsto BDP-a za odbranu NATO-a.
Da li je zaista moguće da Tramp, ako bude ponovo izabran za predsednika u novembru, pokrene mehanizme koji bi doveli do povlačenja Amerike iz NATO-a? En Eplbaum, istoričarka i autorka nekoliko knjiga o Rusiji i istočnoj Evropi, istakla je za Atlantik da bi to institucionalno, a možda čak i politički, bilo teško izvodljivo, piše index.hr.
"Čim bi saopštio svoje namere, došlo bi do ustavne krize. Da bi se ušli u međunarodne ugovore u Americi, potrebno je odobrenje Senata, ali Ustav ništa ne kaže o odobrenju Kongresa da se iz takvih ugovora istupi, ali u Ustavu se ništa ne kaže", kazala je. Upravo su zbog ove rupe demokratski senator Tim Kejn i republikanski senator Marko Rubio uveli zakon koji je već prošao u Senatu, osmišljen da spreči bilo kog predsednika SAD da se povuče iz NATO-a bez dvotrećinskog odobrenja Senata ili odluke Kongresa.
Ako Tramp bude primoran da zadrži Ameriku u NATO-u, svaka akcija ove supersile može se svesti na puku formalnost. NATO počiva na ideji i principu člana 5, koji ukazuje da je napad na jednu članicu NATO napad na sve njih. NATO nema sopstvenu vojsku ili aktivnosti kojih bi se Amerika mogla pridržavati ako bi ostala u NATO-u. SAD mogu biti u NATO-u, a da istovremeno budu tu samo formalno i da ne reaguju po pomenutom članu 5.
BONUS VIDEO:
(MONDO/I.V.)