Stejt department je pozvao na "rigoroznu" bezbednosnu procenu predloženog zajedničkog rusko-kineskog plana za uspostavljanje baze za istraživanje Meseca na nuklearni pogon u narednoj deceniji. Jurij Borisov, šef ruske svemirske agencije Roskosmos, rekao je ranije ovog meseca da dve sile "ozbiljno razmatraju projekat" postavljanja nuklearnog reaktora na površinu Meseca. Projekat bi, rekao je Borisov, mogao da se odigra "negde između 2033-2035. godine".
Portparol Stejt departmenta rekao je za Njuzvik da su SAD "svesne planova Kine i Rusije za Međunarodnu stanicu za istraživanje Meseca" i istakao "decenijske saradnje u svemiru" između dva suseda. Nema nagoveštaja da planirani projekat ima vojnu komponentu, ali Institut za proučavanje rata sugeriše da su primedbe Borisova "indikativne za otopljavanje odnosa i spremnost Kine da podstakne dugoročno strateško partnerstvo sa Rusijom kako bi se suprotstavila i eventualno ugrozila Zapad."
Američki strahovi o naoružanju svemira podstaknuti su u februaru, kada su američki zakonodavci pozvali predsednika Džoa Bajdena da skine tajnost sa informacija o "ozbiljnoj pretnji nacionalnoj bezbednosti" – navodno je reč o ruskom protivsatelitskom oružju na nuklearni pogon, a Moskva je više puta demantovala te izveštaje.
Ranije ovog meseca, šef američke svemirske komande general Stiven Vajting upozorio je da Rusija predstavlja "strašan" izazov u svemiru i rekao da SAD ne bi trebalo da sebi dozvole "lažni osećaj poverenja". Portparol Stejt departmenta rekao je za Njuzvik da SAD "veruju da otvoren, transparentan i saradnički pristup istraživanju i korišćenju svemira omogućava dinamičniji i inovativniji ekosistem koji koristi celom svetu". SAD, Rusija i Kina su članice Komiteta Ujedinjenih nacija za miroljubivo korišćenje svemira – UNCOPUOS – istakao je on.
"Da bi pokrenule bilo koji svemirski nuklearni sistem, Sjedinjene Države veruju da sve zemlje moraju da obezbede rigoroznu bezbednosnu analizu zasnovanu na riziku. Ovi procesi uključuju transparentne bezbednosne smernice i okrenuti su budućnosti i doprinose efikasnoj upotrebi nuklearnog grejanja u svemiru. "Sjedinjene Države veruju da su i transparentnost i rigorozne bezbednosne prakse najvažniji za odgovoran razvoj i raspoređivanje nuklearnih reaktora u svemiru. Sjedinjene Države se raduju razmatranju podnesaka bilo koje zemlje Radnoj grupi UNCOPUOS-a za nuklearnu energiju, uključujući one o upotrebi nuklearnih reaktora za istraživanje Meseca".
BONUS VIDEO:
(Jutarnji list/MONDO/J.D.)