LANSIRANA NAJVEĆA RAKETA U ISTORIJI - "STARSHIP"! 2 prethodna pokušaja završila eksplozijama, sada su otišli korak dalje

Najveća raketa u istoriji "Starship" uspešno lansirana.

SpaceX/youtube

"Starship" raketa uspešno je lansirana. Nakon nekoliko minuta "Super Heavy Booster" uspešno se odvojio, a sam "Starship" nastavio je put u svemir. Iako ima dovoljno veliku brzinu, nije plan da uđe u orbitu oko Zemlje. Očekuje se da će "Starship" leteti oko sat vremena pre spuštanja na Zemlju, negde u Indijskom okeanu. Istovremeno, buster se spustio na Zemlju i sleteo u vodu. "Starship" je ugasio svoje motore 9 minuta nakon početka lansiranja i sada leti u svemiru.

"Ovo je dalje nego što smo ikada ranije stigli", poručili su iz "SpaceX"-a. "SpaceX" je u četvrtak planirala da pokuša još jedanput da lansira "Starship", najmoćniju raketu na svetu, ključnu za NASA planove čiji je cilj prevoz i sletanje astronauta na Mesec i udaljenije destinacije kasnije u ovoj deceniji, kao i za ispunjenje nada Ilona Maska o mogućem naseljavanju Marsa, prenosi Jutarnji list.

Sarship  YouTube/SpaceX

Dva prethodna pokušaja završila su spektakularnim eksplozijama, premda to i nije bilo nužno loše, jer je kompanija usvojila brz pristup metodi pokušaja i grešaka da bi ubrzala razvoj, a ta je strategija u prošlosti rezultirala uspehom. Kada se spoje dve faze "Starshipa", raketa je visoka 121 metar i visinom nadmašuje Kip slobode. Njegov "Super Heavy Booster" pri lansiranju proizvodi 74,3 meganjutona, što je gotovo dvostruko više od druge najjače rakete na svetu, NASA-ine "Space Launch System"(SLS), premda je potonji sada u potpunosti operativan.

Treći test lansiranja najambiciozniji dosad

Treći test "Starship" lansiranja u potpuno složenoj konfiguraciji biće najambiciozniji dosad. Osim što bi trebao da ode više i dalje, među ciljevima su otvaranje i zatvaranje "Starship" vrata za koristan teret da bi se testirala njegova sposobnost isporuke satelita i drugog tereta u svemir.

Još jedan od ciljeva koje bi ovaj put trebao ispuniti "SpaceX" je ponovno paljenje motora u svemiru i pokušaj izvođenja testova na raketi koji bi trebali da doprinesu tome da se utre put međusobnom punjenju goriva u orbiti za sve buduće "Starship". Planirana putanja "Starship" rakete predviđa dolazak u orbitu, a zatim kontrolisano spuštanje u Indijski okean, nešto više od sat vremena nakon lansiranja.

Starship drugo poletanje  YouTube/SpaceX

Treća sreća?

I prvi i drugi pokušaj "SpaceX" da lansira "Starship" u svemir završili su neuspehom, odnosno eksplozijom, ali drugi let je potrajao dvostruko duže od prethodnog. Raketa je eksplodirala iznad Meksičkog zaliva nedugo nakon što su se njena dva dela odvojila. Jedan od delova nastavio je da se kreće prema svemiru, ali nekoliko minuta kasnije kompanija je objavila da je izgubila kontakt s njim.

FAA je prošli mesec zatvorila istragu o incidentu nakon što je identifikovala 17 korektivnih radnji koje je "SpaceX" trebao da preduzme. Ali vreme otkucava, a "SpaceX" bi morao da bude spreman za NASA-in planirani povratak astronauta na Mesec 2026, koristeći modifikovani "Starship" kao vozilo za sletanje.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

KINEZI UZGAJAJU POVRĆE U SVEMIRU I ZALIVAJU GA U SUPROTNOM SMERU?! Neobičan "NAOPAKI" vrt u svemirskoj letelelici Šednžu - 17!  Kurir teleivizija

(MONDO/U. M.)