NAJSTARIJI I NAJMLAĐI LIDERI NA SVETU: Jedan gazi 10. deceniju, dvojica iz komšiluka u vrhu vlasti već u 30-im

Među najmlađim političarima na najvažnijim funkcijama u državi čak dvojica su iz regiona.

Facebook/Instagram/Printscreen/Daniel Noboa Azin/nayibbukele/الرئيس محمود عباس /Michael D Higgins

Džo Bajden je najstariji američki predsednik, koji je stupio na funkciju sa 78 godina, kao i jedini predsednik SAD koji je napunio 80 godina dok je bio na funkciji. S obzirom na to da je Džo Bajden kandidat demokrata za predsednika na izborima koji se održavaju u novembru ove godine, on je ujedno deveti najstariji nacionalni lider na svetu.

U globalu, predsednici i premijeri su u rasponu od 35 do 90 godina života. Međutim, većina svetskih lidera je u 50-im i 60-im godinama. Mi vam donosimo listu najstarijiih i najmlađih državnih lidera u svetu:

Pol Bija (91) kamerunski je političar i jedini predsednik u 10 deceniji života. Na mesto predsednika Kameruna je od 1982. Pre te funkcije bio je premijer (1975–1982). On je među šefovima država sa najdužim stažem na svetu.

Youtube/Paul Biya/Screenshot 

Mahmud Abas (88) palestinski je političar koji je kratko bio premijer Palestinske vlasti (PA) 2003. godine, a za njenog predsednika je izabran 2005. nakon smrti Jasera ​​Arafata. Bio je prvi član pokreta Fatah i ​​bio je ključan u izgradnji mreža i kontakata koji su istovremeno postavili temelje za mir sa Izraelom i za palestinsko samoopredeljenje kroz rešenje dve države.

Profimedia 

Majkl Higins (83) irski je političar, aktivista za ljudska prava, univerzitetski preofesor i pesnik. Na mestu predsednika Republike Irske je od 2011. godine. 

Džo Bajden (81) predsednik je Sjedinjenih Američkih Država od 2021. godine. Rođen je 20. novembra 1942. godine u Pensilvaniji. Pre nego što je postao 46. predsednik SAD, bio je potpredsednik u mandatu Baraka Obame.

Lula da Silva (78) brazilski je predsednik u dva mandara. Prvi put je postao predsednik najveće i najnaseljenije države Latinske Amerike 2003. godine. Na mesto predsednika ostao je sve do 2011. godine. Više od decenije kasnije, ponovo je izabran za predsednika Brazila januara 2023. godine.

Youtube/The Times and The Sunday Times/Printscreen 

Narendra Modi (73) postao je premijer Indije 2014. godine. Lider je stranke Indijska narodna partija.

Vladimir Putin (71) bio je predsednik Ruske Federacije u više mandata. Prvi put je izabran za predsednika 1999., zatim i 2012.  Na izborima održanim u martu Putin je osvojio svoj peti mandar. Za Putina se može reći da je jedan od najuticajnijih lidera 21. veka. 

Si Đinping (70) je od 2013. godine predsednik Narodne Republike Kine. Prethodno je bio potpredsednik Kine. Od 2012. godine generalni je sekretar Centralnog komiteta Komunističke partije Kine.

Evropski lideri u petoj deceniji

Đorđa Meloni (47) italijanska je premijerka, ujedno prva žena koja je došla na mesto premijera u toj državi. Na čelu je kontroverzne političke partije "Braća Italije" od 2014. godine.

Emanuel Makron (46) francuski je bankar i političar koji je izabran za predsednika Francuske 2017. Makron je bio najmlađi šef Francuske od Napoleona I. Ponovo je izabran za predsednika 2022. godine, postavši prvi francuski predsednik u dve decenije koji je osvojio drugi mandat.

Riši Sunak (43) britanski je premijer. Postao lider Konzervativne stranke i premijer Ujedinjenog Kraljevstva u oktobru 2022. Prethodno je bio ministar finansija.

Mlađe generacije političara na najvažnijim državnim funkcijama

Serdar Berdimuhamedov (42) je političar koji je u martu 2022. godine otpočeo treći uzastopni mandat predsednika Turkmenistana. Berdimuhamedov je ranije bio na nekoliko drugih pozicija u vladi svog oca, dugogodišnjeg autoritarnog vladara Turkmenistana. Otac i sin su 2022. godine sklopili sporazum o podeli vlasti, kojim zajednički vladaju u Turkmenistanu.

Najib Bukele (42) je salvadorski političar i biznismen koji je 43. predsednik Salvadora, od juna 2019. On je prvi predsednik Salvadora od 1984. koji nije izabran za kandidata jedne od dve glavne političke stranke u zemlji.

Instagram/nayibbukele 

Kim Džong Un (40). Rođen je 8. januara 1984. godine u Pjongjangu. Školovao se do 2000. godine u Švajcarskoj pod raznim pseudonimima. Diplomirao je na Univerzitetu Kim Ilsung. Postao je zvanični naslednik za predsednika, nakon što je njegov najstariji brat Kim Džongnam uhvaćen sa lažnim dokumentima pri pokušaju da uđe u Japan 2011. godine. Vrhovni je vođa Severne Koreje od 2011. godine.

Gabriel Boric (38) aktuelni predsednik Čilea, hrvatskog porekla, imao je samo 35 godina kada je pobedio na predsedničkim izborima održanim 2021. godine. 

Dvojica mladih političara dolaze iz susedne Crne Gore. Na mesto predsednika 2023. godine došao je tridesetsedmogodišnjiJakov Milanović. Iste godine za mandatara za sastav crnogorske Vlade izabran je Milojko Spajić (36).

ATA Images/Amir Hamzagic 

Danijel Noboa (36) je ekvadorski političar i biznismen koji trenutno služi kao 48. predsednik Ekvadora, od novembra 2023. godine. Preuzimajući dužnost sa samo 35 godina postao je najmlađe izabran lider ove južnoameričke države.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

"UŽAS U EKVADORU JE JOŠ JEDNO DELO 'NEVIDLJIVE RUKE'!" Analitičari: Bekstvo vođe narko bande iz zatvora ima POLITIČKU POZADINU  kurir televizija

(MONDO/N.D.)