Hrabri biznismen iz Velike Britanije odlučio je da napusti svoju zemlju, nakon što je za svega jedan evro kupio kuću u jednom sunčanom turističkom mestu u Italiji i pretvorio je u dom iz snova. Nakon što je u Londonu jedva uspevao da "sastavi kraj sa krajem", zbog previsokih cena kirije i ostalih životnih troškova, Džordž Leing (31) je spakovao svoje kofere i uputio se u Italiju kako bi započeo potpuno novi život.
Leing je preduzeo hrabar korak i učestvovao u projektu "Kuća za jedan evro", koji napuštene i ruinirane zgrade u Italiji prodaje po neverovatno niskoj ceni, za svega jedan evro. Ovaj predeuzetnik iskoristio je tako iskoristio priliku koja mu se pružila, budući da više nije želeo da na kiriju troši hiljade mesečno, pa je brzo pronašao jednu zapuštenu kuću sa tri spavaće sobe u sicilijanskom gradu na brdu, Musomeli.
Uprkos zidovima koji su se obrušavali, oštećenim prozorima i korovu, Leing kaže da je kuća od jedan evro bila prava prilika i da nije mogao da joj odoli čim je ugledo. On je u jednom od svojih video na Instagramu objasnio da se sa leve strane kuće prostire predivan pogled na planine, dok se sa desne strane nalazi prelepa crkva.
Kuća je zahtevala ozbiljno renoviranje kada je Leing potpisao ugovor pre manje od godinu dana. Na krovu su se nalazile brojne rupe, dok u kući nije bila sprovedena ni voda, ni struja. Ipak, pored tmurne spoljašnosti i ne tako lepog enterijera, Leing je u njoj video ozbiljan potencijal.
"Ne govorim ni reč italijanskog i ruke su mi ogrubele. Ali mogu iskreno reći da sam sa svojih 31 godina srećniji nego ikada", naglasio je Leing.
Tri prostrana sprata, sa klasičnim italijanskim balkonom sa prednje strane bili su upareni sa veličanstvenim mermernim stepenicama. Leing je za The Time rekao da su postojala tri glavna razloga koja su ga motivisala da kupi ovu povoljnu nekretninu. Želeo je da "poseduje nekretninu bez hipoteke, nauči nove veštine tokom renoviranja i uživa u suncu na prelepom ostrvu."
Leing je bio svestan činjenice da će troškovi renoviranja biti poprilično visoki i da će ga troškovi koštati nekoliko hiljada evra. Standardni troškovi renoviranja za prilično veliki projekat u okviru "Kuće za jedan evro" iznosili su oko 50.000 evra, a taj novac Leing nikako nije mogao da pronađe. Umesto da plaća lokalne radnike, koji bi pokušali da "napumpaju" svaki mogući trošak, ovaj tridesetjednogodišnji mladić odlučio je da sam obavi radove.
Budući da nije imao iskustva sa renoviranje, a da je kuća bila na tri sprata, nije znao odakle pre da počne. Sve od nameštaja i stare odeće, do vinskih boca i verskih statua bilo je pobacano po sobama od strane prethodnog vlasnika, što je značilo da je sve to moralo brzo da se ukloni. Međutim, bilo je potrebno da se odrade i glavni radovi kako bi se popravila ogromna rupa na krovu, kao i nekoliko trulih greda i pukotina na zidovima u sobama.
Kupatilo je bilo mala kutija, a kuhinja je bila sastavljena samo od metalnog šporeta povezanog sa plinskom bocom. Leing provodi nekoliko dana mesečno na Siciliji, otkako je kupio svoju prvu kuću, radeći neumorno da bi izgradio svoje buduće "kraljevstvo". Sa malim budžetom od samo 15.000 evra za ceo projekat, mladi vlasnik kuće polako pravineverovatan napredak.
Neočekivane takse
Međutim, troškovi su polako rasli jer pre nego što je i počeo sa renoviranjem, morao je da plati agencijsku taksu od 418 evra. Dodatnih 2.500 evra je bilo potrebno za prenos vlasničkog lista i sve pravne troškove, a još 1.500 evra je otišlo na energetski sertifikat, plan poda i razne druge troškove. Jedan od Leingovih najvećih strahova je međutim predstojeća kazna od 4.250 evra koju mnogi učesnici u projektu moraju da plate. Lokalne vlasti imaju pravo da dodaju klauzulu u početni ugovor, a koja nalaže da građevinski radovi moraju biti završeni u roku od tri godine kako bi se izbegla velika kazna.
"Nikada ranije nisam radio ništa slično, ali jutjub se pokazao kao iznenađujući učitelj, a pohađam i online kurseve za elektro i vodoinstalaterske radove. Naravno, to je veliki izazov. Trebalo mi je šest meseci da priključim struju. Ponekad se zapitam da li sam se uhvatio u koštac sa više nego što mogu da podnesem", naveo je ovaj mladić.
Leing je ponosan na svoj hrabar izbor i kaže da, uprkos tome što su njegovi prijatelji bili skeptični zbog selidbe, sada je siguran da je to bila prava odluka. Jedan od vrhunaca njegovog boravka na Siciliji je ispijanje jutarnje kafe na njegovom sjajnom balkonu na 765 metara nadmorske visine.
"Još uvek imam dug put pred sobom, ali se nadam da ću za šest meseci imati kuću na koju ću biti ponosan, kao i da ću steći nove veština renoviranja koje ću moći da primenim na nekoj drugoj nekretnini", rekao je.
Kako kaže, uvek se iznenadi svaki put kada se seti da njegova kafa koju pije svakog jutra ili parče ulične pice koštaju više od cele njegove kuće.
Program pokrenut da bi pojedine oblasti ponovo zaživele
U zavisnosti od regiona, brojni gradovi i sela širom Italije nude jeftine nekretnine po ceni od 1 evro, kako bi podstakli ljude da se dosele u tu oblast. U projektu učestvuje oko 25 regija, svaka sa određenim brojem nekretnina. Mnoga područja imaju jako mali broj stanovnika, što je i razlog za pokretanje ovog projekta. Nekretnine variraju od malih kuća do većih vila, ali su sve u vrlo zapuštenom stanju. Uslovi za kupovinu svake nekretnine takođe variraju, ali većina njih zahteva renoviranje koje je deo programa.
BONUS VIDEO:
(Mondo/A.V.)