U vreme kada se stil života i moda ubrzano menjaju teško je pronaći pojedince koji se s ljubavlju vraćaju starinskoj eleganciji i neguju strast prema prošlosti. Takva je priča o Liberti i Gregu, mladom paru od iz Istočne Engleske koji su odlučili da žive kao da su iz 1940-ih.
Liberti Ejveri koja ima 24 i Greg Kirbi star 29 godina iz Dičingama u Norfolku oblače se u tradicionalnu odeću i imaju starinski nameštaj iz 1940-ih. Odlaze na odmor kao u vreme 1940-ih, poseduju američki džip iz 1942. i naravno obučeni su u odeću iz 1940-ih.
Istu takvu, poout one iz 1940-tih su imali i na dan venčanja. Liberti i Greg su nadasve neobičan par koji je, prema pisanju britanskog Bi-Bi-Sija, iz brzog tempa 21. veka pobegao u period iz nekog drugog vremena. Posle promene Kirbi je sve objasnio u jednoj rečenici:
"To je zaista prilično jednostavan život“, naveo je mladi Britanac.
"Na primer, kada smo planirali venčanje, pokušali smo da imamamo tradicionalno venčanje kao što bi verovatno imali naši deka i baka. U tom slučaju verovatno ne bi potrošili mnogo novca na venčanje, pa na naše venčanje nismo ni mi“, objasnio je Kirbi.
Venčanje, kako je moglo da bude organizovano četrdesetih godina prošlog veka, napravljeno je i u njihovom slučaju – obavljeno je u crkvi, a prijem je organizovan u seoskoj gostionici. Danas, kada mladi par prošeta ulicom, često privuče mnoge poglede zbog svog izgleda. "Reakcija prolaznika je uglavnom pozitivna“, objasnila je Liberti.
On je i dodala da im mnogi ljudi prilaze i razgovaraju sa njima. "Ponekad se šale na naš račun, ali to je zapravo lep način da upoznamo nove ljude“, objasnila je ona za BBC.
Uz sve promene koje su usvojili, par pokušava i da ograniči vreme koje provodi uz nove tehnologije, što je više moguće.
Zato, u slobodno vreme igraju društvene igre, a vikendom idu na tradicionalne igre. Ejveri šije i obnavlja starinsku odeću i provodi mnogo vremena u kuvanju i pečenju i to po receptima iz 1940-ih. Međutim, kako su tada vremena bila mnogo teža nego danas, par se i češće odmara od ovakvog načina života.
Priznali su i da čak i veća briga o delikatnim starim tkaninama oduzima mnogo više vremena i truda, ali da, iako je mnogo zahtevnija za održavanje, odeća je mnogo kvalitetnija i može da se nosi mnogo sezona.
BONUS VIDEO: OVO NISTE ZNALI: Beograd ima Muzej opančarstva!
(Mondo/N1/M. Š.)