Uz kinesku hranu i običaje u Crnoj Gori proslavljen Festival zmajevih čamaca, posetioci uživali u kineskim specijaliteti

Obeležavanje kineskog Festivala zmajevih čamaca protekle sedmice je privuklo veliko intersovanje posetilaca šoping centra Big Fashion u Podgorici.

kineska medijska grupa

https://serbian.cri.cn/2024/06/04/ARTIaOBAK0rvKCNal1sIzXD1240604.shtml

Obeležavanje kineskog Festivala zmajevih čamaca protekle sedmice je privuklo veliko intersovanje posetilaca šoping centra Big Fashion u Podgorici. Srećni su bili i posetioci i organizatori čime je, kažu, ispunjena svrha ovog značajnog kineskog praznika koji je od 2009. godine na UNESCO-ovoj listi svjetske nematerijalne baštine.

„Ovaj praznik, sa Festivalom proleća ili kineskom Novom godinom, praznikom Sredine jeseni i praznikom Quing Ming, čini četiri velika tradicionalna kineska praznika u toku godine. Festival zmajevih čamaca značajan je jer se vezuje za sećanje na patriotu i pesnika koji je petog dana, petog meseca po lunarnom kalendaru žrtvovao život za svoju otadžbinu koja je tada bila meta okupatorskih napada. Ovaj praznik simboliše i održavanje zdravog života u Kini, zbog čega sebi i porodici želimo sreću, blagostanje i zdravlje“, kazao je ambasador NR Kine u Crnoj Gori, Nj.E. Fan Kun.

Festival zmajevih čamaca proslavlja se uz mnogo narodnih običaja i aktivnosti. Na prvom mestu su trke zmajevih čamaca na rijekama i jezerima širom Kine, na drugom je uživanje u zongzi knedlicama od lepljivog pirinča i treće je nošenje mirišljavih vrećica, najčešće oko vrata, kao simbol zdravlja, sreće i blagostanja.

Podgoričani su imali priliku da preko led ekrana iskuse deo lepota i tradicija koje čine ovaj praznik, a zongzi uz mnoge druge specijalitete kineske kuhinje su mogli i da probaju na licu mesta.

„Zongzi je specijalitet koji se pravi od posebne sorte glutenoznog ili lepljivog, slatkog pirinča. Umota se u specijalne listove, pa se tako kuva, po specijalnoj proceduri. Ukus je vrlo interesantan. U ovaj specijalitet se stavljaju posebni dodaci, poput kandiranog voća, grožđa, kestena“, naveo je ambasador Kun srećan što je toliko građana bilo na štandovima i uživalo uz specijalitete njegove zemlje.
Osim toga, na štandovima je bilo mesta za upoznavanje sa kineskom kulturom. Uživali su i najmlađi koji su kao poklon kući odneli kineske kalendare, suvenire i slagalice.

Ove godine, Kinezima je praznik posebno značajan jer se poklapa sa godinom zmaja.

„Svi u Kini se posebno raduju ovom prazniku, ove godine, godine zmaja i nadaju se da će im ovih nekoliko dana doneti puno sreće“, poručio je ambasador.

Osim građana, kineski praznik proslavile su i brojne zvanice, među kojima su bile i ministarke kulture i evropskih poslova. Da je obeležavanje ovakvih praznika značajano ne samo za državu, već i Glavni grad, istakla je predsednica Skupštine Glavnog grada Podgorica, Jelena Borovinić-Bojović.

„Ovo je predivan tradicionalni praznik koji simbolizuje jedinstvo i značaj porodice. Zadovoljni smo što se obeležava u Podgorici, promovišući prijateljstvo, solidarnost, ljubav. Uvezujemo i dva naroda. Pružamo i novi sadržaj Podgorici koji simbolično poziva na druženje“, podvukla je Borovinić-Bojović.