Severna Koreja i Rusija su se obavezale da će jedna drugoj pružiti hitnu vojnu pomoć u slučaju da jedna od njih bude napadnuta, navodi se u tekstu istorijskog sporazuma koji je Pjongjang objavio u četvrtak nakon posete ruskog predsednika Vladimira Putina. Istovremeno, Japan i Južna Koreja izrazili su zabrinutost zbog sporazuma, Bela kuća još nije komentarisala, dok je generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg rekao da pakt pokazuje da autoritarne sile udružuju snage.
Nekoliko sati nakon što je Putin stigao na svoju sledeću destinaciju, Vijetnam, severnokorejski državni mediji objavili su "Sporazum o sveobuhvatnom strateškom partnerstvu", efektivno oživljavajući sporazum o međusobnoj odbrani iz 1960-ih.
Sporazum, koji su Putin i severnokorejski lider Kim Džong Un potpisali u sredu, predstavlja jedan od najznačajnijih poteza Moskve u Aziji poslednjih godina. Putin je posetio Kinu prošlog meseca ubrzo nakon što je položio zakletvu kao ruski predsednik po peti put.
"Bude li jednoj strani pretila oružana invazija iili se bude nalazila u ratnom stanju, druga strana će odmah upotrebiti sva raspoloživa sredstva za pružanje vojne i druge pomoći u skladu sa članom 51 Povelje Ujedinjenih nacija i zakonima svake zemlje", piše u četvrtom članu sporazuma.
Član 51. Povelje UN garantuje pravo države članice da deluje pojedinačno ili kolektivno u samoodbrani. Kim je ponovio Putinovu izjavu eksplicitno povezujući njihovo jačanje veza sa borbom protiv "hegemonističke i imperijalističke" politike Zapada, posebno Sjedinjenih Država, uključujući njihovu podršku Ukrajini.
Nije jasno kako će sporazum uticati na rat Rusije protiv Ukrajine, koji je počeo invazijom u februaru 2022. godine, piše Rojters. Vašington i Seul su sve više uznemireni produbljivanjem vojnih veza između Rusije i Severne Koreje i optužuju ih za kršenje međunarodnog prava zbog trgovine oružjem koju Rusija koristi u Ukrajini.
Ukrajinski zvaničnici su naveli da su u svojoj zemlji pronašli olupine severnokorejskih projektila. Rusija i Severna Koreja negiraju trgovinu oružjem. Sporazum lidera dve zemlje, koje se suočavaju sa sve većom međunarodnom izolacijom, usledio je u trenutku kada su SAD i njihovi azijski saveznici izrazili zabrinutost zbog toga u kojoj meri će Rusija podržati Severnu Koreju, jedinu zemlju koja je testirala nuklearno oružje u ovom veku.
U tekstu sporazuma se takođe navodi da nijedna strana neće potpisati ugovor sa trećom zemljom koji bi ugrozio interese druge zemlje i da neće dozvoliti da njenu teritoriju koristi bilo koja treća država za podrivanje bezbednosti i suvereniteta druge zemlje, objavila je severnokorejska novinska agencija KCNA.
Dve zemlje će zajedno preduzeti mere za "jačanje obrambenih kapaciteta kako bi se sprečio rat i obezbeđivanje regionalnog i međunarodnog mira i bezbednosti", saopštila je novinska agencija KCNA. Japan je izrazio "ozbiljnu zabrinutost" zbog Putinovog obećanja da neće isključiti saradnju sa Pjongjangom u oblasti vojne tehnologije. Južna Koreja je saopštila da žali što je sporazum sadržao obećanje o "vojno-tehnološkoj saradnji", čime bi se prekršile rezolucije Saveta bezbednosti UN o programima naoružanja Severne Koreje.
Savetnik ukrajinskog predsednika Mihajlo Podoljak rekao je da je Rusija, stalna članica Saveta bezbednosti UN, dozvolila "najbesramnije ukidanje" svih sankcija uvedenih Severnoj Koreji kako bi se zaustavio njen razvoj naoružanja.
U svojoj prvoj poseti Pjongjangu od 2000. godine, Putin je zahvalio Kimu na podršci ruskoj politici, a Kim je ponovo potvrdio "bezuslovnu" i nepokolebljivu podršku "politici Rusije", uključujući Putinov rat protiv Ukrajine. KCNA je u četvrtak objavila ceo tekst sporazuma, koji takođe predviđa saradnju u oblastima nuklearne energije, istraživanja svemira, hrane i energetske bezbednosti.
BONUS VIDEO:
(Mondo/U. M.)