PUTINU SPREMAJU PAKLENI SCENARIO: U Poljskoj stvoren stub odbrane, NATO šalje moćne avione, PVO i raketne sisteme!

Na samitu u Vašingtonu NATO je obećao da će pojačati vojnu pomoć Ukrajini.

Youtube/US Military News/Interesting Engineering/The Sun/Straight Arrow News/Shutterstock/ID1974

Trodnevni samit NATO-a u Vašingtonu bio je u potpunosti fokusiran na Ukrajinu. Zapadni saveznici su se obavezali da će pojačati vojnu pomoć Ukrajini i utrti put zemlji za ulazak u NATO u budućnosti. NATO je poslednjih dana više stvari obećao Ukrajini, a o ovima je bilo najviše reči:

Članstvo u NATO

Prema izvorima AFP-a, članice NATO-a pristale su da objave da je Ukrajina na "nepovratnom putu" ka članstvu. Iako je od početka rata ulazak Ukrajine u NATO bio prilično rezervisan, najčešće u kontekstu izbegavanja dalje eskalacije i odlaganja pitanja članstva u daljoj budućnosti, čini se da su zemlje NATO-a odlučile da se jasnije definišu i smelo po ovom pitanju.

U završnoj deklaraciji sa samita NATO-a, zemlje će se složiti i podržati Ukrajinu na "njenom nepovratnom putu ka punoj evroatlantskoj integraciji, uključujući članstvo u NATO-u", preneo je AFP pozivajući se na diplomatske izvore.

Deklaracija će takođe ponoviti prethodna obećanja da će Ukrajina dobiti zvaničan poziv za pridruživanje "kada se saveznici slože i ispune uslovi", potvrdili su izvori.

"Mislim da je veoma važno da se odavde pošalje poruka Kremlju da je put Ukrajine ka članstvu u NATO-u sada nepovratan", rekao je finski predsednik Aleksandar Stub, a sa njim se složio i poljski predsednik Andžej Duda. Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg rekao je da je članstvo Ukrajine u NATO-u pitanje vremena.

Avioni F-16

Članice NATO-a su takođe najavile da će povećati isporuke borbenih aviona F-16 Ukrajini. Prva pošiljka aviona F-16 već je na putu za Ukrajinu iz Danske i Holandije, a letelica će poleteti ukrajinskim nebom ovog leta, potvrdio je američki državni sekretar Entoni Blinken.

Shutterstock/Radoslaw Maciejewski 

Danska se obavezala da će donirati ukupno 19 aviona, a Holandija 24. Norveška je takođe najavila da će Ukrajini pokloniti šest borbenih aviona F-16 i da će isporuka početi ove godine. Belgija je takođe obećala dodatne avione.

Vazdušna odbrana

Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski rekao je prošle nedelje da želi da udvostruči kapacitete ukrajinske protivvazdušne odbrane tokom leta i da mu je potrebno još najmanje sedam PVO sistema Patriot. Stravičan napad na Kijev pre nekoliko dana, u kome je stradala 41 osoba, potvrđuje značaj PVO sistema. Ukrajinska protivvazdušna odbrana je tada uspela da presretne 30 od 38 projektila.

Zemlje članice NATO-a najavile su da će u Ukrajinu poslati još pet sistema Patriot i čitav niz drugih sistema PVO. Očekuje se da će SAD u narednim danima objaviti detalje o novoj američkoj isporuci oružja protivvazdušne odbrane, za koju je američki predsednik Džo Bajden rekao da će biti "istorijska donacija".

Vazduhoplovstvo Ukrajine uskoro bi trebalo da dobije još jedno efikasno sredstvo za zaustavljanje vazdušnih napada – leteći radar. Švedska je pre nekoliko meseci zvanično potvrdila da će ukrajinskom vazduhoplovstvu isporučiti dva leteća radara S 100D Argus, poznata i kao ASC890 ili Saab 340 AEV&C. Ovi radari će se koristiti za otkrivanje malih ciljeva koji lete na malim visinama.

Sa dva Argusa, Ukrajina će imati mogućnost ranog otkrivanja napada svim naoružanjem, posebno krstarećim raketama, koje su do sada nanosile veliku štetu.

Napadi snažnim raketama na rusko tlo

Novi britanski premijer Kir Starmer signalizirao je Ukrajincima da mogu koristiti britanske projektile Storm Shadow za napad na vojne ciljeve unutar Rusije.

Starmer je potvrdio da će od Ukrajinaca zavisiti kako će se isporučene rakete koristiti. Rakete "očigledno moraju da se koriste u skladu sa međunarodnim humanitarnim pravom", dodao je on.

On je naglasio da se rakete moraju koristiti "u odbrambene svrhe, ali je na Ukrajini da odluči kako će ih koristiti u te svrhe", naveo je on. Storm Shadows su precizno vođene krstareće rakete sa dometom većim od 250 kilometara.

Do sada su SAD bile prilično suzdržane u pogledu upotrebe zapadnog oružja za udare na rusko tlo, smatrajući to korakom ka daljoj eskalaciji. I u predizbornoj kampanji Kir Starmer je jasno bio za jačanje pomoći Ukrajini, pa je ovim potezom otišao korak dalje od svog prethodnika Rišija Sunaka.

Američka baza u Poljskoj

NATO je takođe saopštio da je nova američka baza protivvazdušne odbrane u severnoj Poljskoj, dizajnirana za otkrivanje i presretanje napada balističkim projektilima kao deo šireg raketnog štita NATO-a, spremna za misiju.

Sistem, nazvan "Aegis Ashore", nalazi se u severnom poljskom gradu Redžikovu i sposoban je da presreće balističke rakete kratkog do srednjeg dometa.

NATO kaže da je "Aegis Ashore" isključivo odbrambeni. Oko 200 vojnih lica stacionirano je na dva mesta za presretanje u Poljskoj i Rumuniji, a baza u rumunskom gradu Deveselu operativna je od 2016. godine.

"Kao odbrambeni savez, ne možemo da zanemarimo pretnju balističkih projektila. Odbrana od projektila je suštinski element za osnovni zadatak NATO-a kolektivne odbrane", rekao je šef NATO-a Jens Stoltenberg.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

"RUSKE 'KAMIKAZE' ISCRPLJUJU UKRAJINSKU ODBRANU, SITUACIJA SVE GORA ZA KIJEV!" Politikolog: Sa samita NATO poslata JASNA poruka!  kurir televizija

(Index/MONDO/N.D.)