SEKU VENE, GUTAJU OŠTRE PREDMETE! Najopasniji ženski zatvori na svetu, u jednom vatru lože mačićima!

Među osuđenicama vlada totalna panika kada čuju da idu u ovaj zatvor.

USA TODAY

Oko 741.000 žena je zatvoreno u popravnim ustanovama, a populacija u zatvorima se povećava na svim kontinentima, podaci su PRI-a. Iako žene čine manjinu u globalnoj zatvorskoj populaciji, broj zatvorenica raste dvostruko brže od muške zatvorske populacije.

Raniji kazneno-popravni objekti su smatrani nehumanim uz malo obzira na zdravlje i bezbednost. Muškarci i žene bili su smešteni u velikoj prostoriji gde su jaki lovili slabe. Dok većina država ima samo jednu ili dve kazneno-popravne ustanove za žene, neke ustanove se smatraju "univerzalnim" i smeštaju se i muški i ženski zatvorenici u odvojenim oblastima unutar objekta.

Ženski zatvori su koncept novijeg datuma. Prvi ženski zatvor je izgrađen 1869. godine. Sa prvobitnim ciljem da se reformišu, a ne da se zatvaraju, žene su imale zadatak da kuvaju, rade na poljoprivredi i čiste. Konačni cilj je bio da se žene vrate u društvo, a ne da budu skrivene od sveta. Međutim, u današnje vreme ženski zatvori su mnogo drugačiji i može se slobodno reći isti kao i prosečni zatvor za muškarce.

IK-14 zatvor

Ženski zatvor u središnjoj Rusiji u Mordoviji jedan je od najstrašnijih kazneno-popravnih ustanova na svetu. Žene koje saznaju da idu u IK-14 da služe kaznu ne prežu od drastičnih mera samo da bi se spasile ovog kazamata. Neretko se same osakate i sebi amputiraju šake ne bi li izbegle odlazak u Mordoviju. Scene bacanja mačića u otvorenoj peći i teške povrede ruku zatvorenica koje po ceo dan sede za šivećim stolovima su uobičajena svakodnevnica. Ovde žene rade 16-17 sati na dan, sa samo jednim slobodnim danom na 8 nedelja. Neke od od zatvorenica koje su ovde služile kaznu ispričale su svoje iskustvo.

Gelena Aleksejeva, bivša zamenica ministra za ulaganje u Saratovskoj oblasti osuđena je 2013. na tri i po godine zatvora zbog mita i korupcije. Između marta 2014. i 2015. godine ona je bila u ovom zatvoru i rekla da među osuđenicama vlada totalna panika kada čuju da idu u ovaj zatvor.

USA TODAY 

"Kada saznaju da odlaze u Mordoviju, obavezno seku vene, gutaju oštre predmete i čine sve što je u njihovoj moći da tamo ne odu", rekla je ona svojevremeno za Radio Free Europe/Radio Liberty.

Ona svedoči da su uslovi u ovom objektu bili kao u srednjem veku.

"Sve je bilo puno miševa, a pacovi su živeli u fabričkim halama. Pre nego što se ode u kupatilo, mora se lupati štapovima kako bi se pacovi razbeželi. Zato je i bilo puno mačaka, kako bi ih lovile", rekla je Galena.

Međutim, kako su se mačke množile, zatvor je imao okrutnu metodu da se smanji njhov broj.

"Skupljali bi mačiće u vreću i bacali u peći", rekla je ona, objašnjavajući da mačke koriste kao neka vrsta pregovaranja sa zatvorenicama. One zatvorenice koje bi loše odradile smenu, dobile bi zadatak da bace mačiće u peći.  

Takođe, vrši se fizičko nasilje nad ženama a tu su i izjave Veronike Kras koja je završila u ovom zatvoru. Na samom ulazu u IK-2 stoji natpis: "Dobro došli u pakao". Kada neko novi dođe u zatvor, u dvorištu je red, a sve zatvorenice dovikuju "stiglo novo meso", rekla je Kras.

Zatvor u Indijani

Ženski zatvor u Indijani osnovan 1873. bio je prva popravna ustanova za žene u SAD. Poznat po velikom broju zatvorenica, kojima je potrebna posebna pažnja, zatvor ima veliki broj mentalno obolelih osoba, invalida, trudnica i starijih.

Takođe, ovo je jedini zatvor u kome se sprovode smrtne kazne za žene. A koliko je ovaj zatvor surov, pokazuje događaj koji se dogodio 2021. godine.

txking/Shutterstock 

Dvadeset zatvorenica tužilo je čuvara Dejvida lova i nekoliko drugih zatvorenika zbog terora koje su doživele tokom noći. One su tvrdile da su ih zatvorenici satima silovali, tukli i maltretirali u njihovim ćelijama, u koje su upali pošto su podmitili zatvorskog čuvara koji im je dao ključeve.

Navele su da su im zatvorenici zapretili da će biti još agresivniji ukoliko pritisnu dugme za hitne slučajeve. One kažu da se uopšte ne osećaju bezbedno u ovom zatvoru i da nije prvi put da ih napadaju službenici i zatvorski čuvari i ukazuju da je kobne noći terora koja se dogodila 23. oktobra 2021. godine grupa muških zatvorenika dobila pristup njihovim ćelijama tako što im je ključeve dao zatvorski čuvar.

Hejlungđang

U severnom delu Kine u istoimenoj privinciji nalazi se zatvor Hejlungđang, poznat po oštrom odnosu prema zatvorenicama. U žižu interesovanja dospeo je kada je jedna zatvorenica otkrila da je izdržala teško zlostavljanje i torturu skoro 3 godine.

Ona je rekla da je trpela torturu zbog svoje vere i rekla da su joj redovno vezivali ruke otpozadi i držali je u izolaciji i tukli zatvorski čuvari.

Tokom istrage otkrivena je šokantnija stvar u ovom zatvoru. Ubrzo nakon istrage otkriveno je da su zatvorenicima uzimali organe radi trgovine istim.

La Mesa

Ovo je zatvor u kome su smešteni i mušakrci i žene, a nalazi se na granici Meksika i SAD. Poznat je po svojim opasnim zatvorenicima, među kojima ima dosta žena, kao i po teškim uslovima i izuzetno čestim nemirima. 

U septembru 2008. došlo je do dva nereda. Do pobune 13. septembra, u kojoj su ubijena 3 zatvorenika, došlo je zbog uznemirenosti zbog smrti jednog zatvorenika u potrazi za drogom i oružjem u zatvoru. Pobuna od 18. septembra, u kojoj je poginulo 19, a povređeno 12, nastala je zbog frustracije što zatvorenici nisu dobili vodu od prve pobune. 

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Komandiri zatvora  Privatna arhiva

(MONDO/N.D.)