Misterija razotkrivena posle 62 godine: Oni su uspeli da se iskradu iz Alkatraza, poznato šta im se dogodilo

Alkatraz važi za najobezbeđeniji zatvor na svetu. Međutim, bilo je zatvorenika koji su uspeli da pobegnu iz njega.

JOSH EDELSON / AFP / Profimedia

Smeštan na ostrvu nedaleko od američkog grada San Franciska, okružen hladnim i uzburkanim vodama Pacifika, zatvor Alkatraz svojevremeno je bio najsigurniji zatvor na svetu. Čvrste gvozdene rešetke na ćelijama, u kojima su kazne nekad služili ozloglašeni gangsteri Machine Gun Kelly i Al Kapone, niz strateški pozicioniranih stražarnih kućica i čak 12 dnevnih provera činili su pokušaje bega izuzetno opasnim i potencijalno smrtonosnim poduhvatima. Uprkos sigurnosnim merama i opasnoj prirodi kojom je okružen, iz Alkatraza je ipak uspelo da pobegne 36 zatvorenika. U periodu od 1934. do 1963, ovi zatvorenici su izveli 14 različitih pokušaja bekstva. Gotovo svi su uhvaćeni, a bilo je i onih koje je beg koštao života.

Međutim, još uvek se ne zna kako su skončala tri slavna begunca - pljačkaš banaka Frank Moris, kao i braća Džon i Klarenc Anglin. Naime, oni su iz Alkatraza pobegli 1962. godine, ali se ne zna da li su se domogli slobode ili su poginuli. Federalni istražni biro (FBI) je istraživao slučaj do 1979. godine, kada je zaključio da se spomenuti trojac tokom bega suočio sa snažnim strujama i ledenom vodom u Zalivu San Francisko, tako da najverovatnije njihov pokušaj nije bio uspešan.

Spasioci Ken Vidner i Majk Linč, u svojoj novoj knjizi "Alkatraz: Poslednji beg", tvrde da natprosečno inteligentni Moris nije bio mozak operacije već da je glavnu reč vodio sin siromašnih poljoprivrednika Džon Anglin. Nakon što su pregledali razna istorijska dokumenta, uključujući i fotografije koje su analizirali stručnjaci, razgovarali sa članovima porodica begunaca, Vidner i Linč tvrde da je bekstvo Morisa i braće Anglin bio uspešan i da je trojac naposletku otputovao u Južnu Ameriku. Nagađa se da su se tamo oženili s lokalkama, dobili decu i obrađivali zemlju u planinama, piše The Mercury News.

The Mercury News navodi da ta teza nije za odbacivanje jer je Linč, iskusni novinar iz San Hozea, koji je autorima serijala "Neobična putovanja" TV, postaje Discovery 2022, pomogao da rekonstruišu spomenuto bekstvo. Takođe, Vidner, nećak braće Anglin, koji je upoznat sa njihovim životima i odnosima koje su uspostavili sa drugim zatvorenicima u Alkatrazu, pomogao je u ovoj rekonstrukciji. Vidneru je te vredne informacije otkrio zloglasni kriminalac Džejms "Whitey" Bulger, i sam nekadašnji stanovnik Alkatraza.

Živeli u bedi i siromaštvu

Vidner, informatički tehničar u penziji, kaže da su njegovi ujaci bili ti koji su osmislili i isplanirali spomenuto besktvo, a ne Moris, kako je prikazano u poznatom filmu "Bekstvo iz Alkatraza". Vidner je za The Mercury News rekao da su roditelji Džona i Klarenca Anglina bili jako siromašni te da su živeli u maloj kući u gradu Ruskinu u saveznoj državi Floridi u Sjedinjenim Američkim Državama. U toj kući, koja nije imala vodovod i struju, živelo je i 14 dece, a porodica se kupala u koritu koje je korićeno za pranje odeće.

Vidner je rekao da su Džon i Klarenc zbog siromaštva u kojem su živeli bili žrtve zlostavljača i da su hteli da ih poštuju. Sa krađom su počeli kako bi došli do novca i poštovanja. U Alkatrazu su završili nakon što su krajem 1950-ih pobegli iz zatvora u koji su dovedeni jer su zajedno sa trećim bratom, Alfredom, obili banku u saveznoj državi Alabami u SAD. Braća su u Alkatrazu upoznala Morisa, kada su i poečila da razmišljaju o begu.

Bilo su sposobni da ručno naprave svaki predmet

Vinder navodi da su u zatvoru napravili razne alate - od oštrih kašika preko periskopa do improvizirane lampe. Ove alate su uspeli da naprave jer su odrasli u siromaštvu i nisu imali novca za stvari koje su se prodavale u trgovinama. Vidner kaže da mu je majka jednom rekla da su Džon i Klarenc Anglin napravili vlastite bicikle. Braća su napravila lažne glave i ukrasila ih pravom kosom koju su nabavili u zatvorskom frizerskom salom. Glave su potom stavili na jastuke kako bi stražare zavarali da pomisle da u njihovim ćelijama nekoga zaista ima. Njihov rođak tvrdi da su braća to radila i pre, kao i da su uz pomoć lažnih glava često bežali iz internata u Floridi koji su pohađali.

Iz tuševa u Alkatrazu tekla je isključivo vruća voda jer stražari nisu hteli da se zatvorenici naviknu na hladnu vodu i počnu da razmišljaju o bekstvu. Vidner je istakao da je Whitey Bulger braći Anglin rekao da se za hladnu vodu u Zalivu San Francisko mogu da se pripreme tako što će nabaviti peškire, potopiti hladnom vodom iz toaleta i lavaboa u ćelijama, umotati se u njih, a potom leći na betonski pod ćelija. Bulger, inače ljubitelj ronjenja, navodno je braću naučio kako od zatvorske odeće da naprave improvizovana odela za ronjenje, piše The Mercury News.

Nakon što su napravili rupe na svojim ćelijama, koje su potom pokrili lažnim kartonskim poklopcima za ventilaciju, begunci su se prvo popeli na krov zatvora, a zatim spustili do obale ostrva. Izvadili su potom splav koji su napravili od kabanica koje su im dali drugi zatvorenici. Prema opšte prihvaćenoj verziji priče, nakon toga su se otisnuli u nepoznato. Vidner i Linč tvrde da znaju što se dogodilo posle.

Dalji tok događaja

Linč tvrdi da su Moris i braća Anglin ukrali električne kablove, jedan privezali za teretni brod koji je njihov splav odvukao do sredine Zaliva San Francisko. Krijumčar droge Fred Brizi tvrdi da se trojac potom ukrcao na brodicu čija je posada znala za njihov plan. Begunci su se ubrzo zatim dočepali aviona i već su idućeg jutra bili u Meksiku. Tamo su nekoliko godina radili na farmi marihuane koju je vodio Miki Koen, njihov kolega iz Alkatraza. U Brazili su pobegli 1964. godine. Taj potez su povukli kad su čuli da je preminuo njihov brat Alfred. U knjizi "Alkatraz: Poslednje bekstvo" stoji da su se bojali da ih on razotkrije. Ken Vidner sumnja da je Alfred umro tokom mučenja u električnoj stolici u zatvoru u Alabami. Uz to, Vidner tvrdi da je njegova porodica sa braćom Anglin, koja je ostala da živi u Brazilu, komunicirala sve do početka 1990-ih godina. Vidner tvrdi da poseduje i fotografiju koja to dokazuje. Na njoj se nalaze dva muškarca obučena u odeću karakterističnu za sedamdesete. Muškarci liče na braću Anglin, a Vidner kaže da je pet nezavisnih kompanija koje proizvode softvere za prepoznavanje lica reklo da su na fotografiji zaista Džon i Klarenc Anglin.

Vidner i Linč otputovali su u grad Monteiro Lobato u Brazilu kako bi pokušali da uđu u trag braći Anglin, koja su se u jednom trenutku razišla sa Frankom Morisom. Lokalno stanovništvo im je reklo da se sećaju da su u gradu viđali nekakve Amerikance. Vidner smatra da njegovi ujaci, koji bi danas imali oko 90 godina, više nisu živi. Linč je rekao da im je krijumčar droge Frank Brizi rekao da su Džon i Klarens posedovali veliku farmu sa životinjama, kravama i voćnjacima. Voće su prodavali na lokalnoj pijaci, imali su navodno 20 zaposlenih i da su živeli mirno i nenametljivo.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Alkatraz turustička destinacija  Printscreen

(Jutarnji.hr/Mondo/A.V.)