Glavna tema svetskih i domaćih medija ovih dana je mogući napad Irana na Izrael, ali i moguće posledice koje bi takva akcija izazvala u svetu. Iako Iranci tvrde da neće eskalaciju tenzija u regionu Bliskog istoka, poručuju i da treba da se kazni Izrael da bi se sprečila dalja nestabilnost.
A, taj napad, tvrde, sasvim izvesno biće ozbiljniji od onog iz aprila meseca. Šta će se desiti, mogli bi da pokažu upravo sati koji teku, jer struča javnost smatra da su upravo to momenti koji će prelomiti dešavanja i na domaćoj i na svetskoj sceni.
U prilog tome ide i izjava koju je tokom nedeljnog razgovora sa ministrima spoljnih poslova G7 u nedelju dao američki državni sekretar Entoni Blinken, da bi napad mogao da počne u narednih nekoliko sati.
Iranci tvrde da neće eskalaciju tenzija u regionu Bliskog istoka, ali poručuju i da treba da se kazni Izrael da bi se sprečila dalja nestabilnost. Prema rečima portparola iranskog Ministarstva spoljnih poslova Nasera Kananija, Iran nastoji da uspostavi stabilnost u regionu, ali to je moguće postići "kažnjavanjem" Izraela i zato je odgovor Teherana neizbežan.
"Situacija nepovoljna i ozbiljna"
Da je situacija nepovoljna i ozbiljna saglasni su i naši analitičari sa kojima smo razgovarali.
Iran pokušava da nađe način da odgovori na način koji je efektivan, ali koji ne vodi u dalju eskalaciju, a to je sve samo ne lako, mišljenja je Vuk Vuksanović iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku.
"Od daljeg razvoja situacije, zavisi da li sve ostaje na izraelskoj operaciji u Gazi ili ovo prerasta u širi regionalni rat koji bi zaista obuhvatio i pogodio celi region. SAD su odigrale ulogu u aprilu, kada je postojala komunikacija sa Iranom, koji je upozorio na raketni i dronovski napad na Izrael usled čega je Izrael izbegao žrtve, a Iran je pokazao zube Izraelu i imao opravdanje za unutrašnju i regionalnu javnost. Ovoga puta je pitanje da li će takav proces postojati pošto Iran oseća jaču potrebu da uzvrati, a pitanje je i koliko je iranskog gneva usmereno na SAD koje se krive zbog podrške Izraelu", rekao je Vuksanović za MONDO.
Kakve bi mogle biti posledice na Evropu?
U slučaju najgoreg scenarija, Evropa bi bila veliki gubitnik zbog efekta na energetsko tržiše, izbegličkih talasa i radikalizacije islamskih zajednica u Evropi. "Gubitnik" bi bile i SAD, jer bi bile uvučene u širi regionalni sukob koji bi je geopolitički paradisalza sva druga pitanja, u jeku izborne trke, objasnio nam je sagovornik.
"Kini i Rusiji je odgovarao sukob u Gazi jer je odvlačio američku pažnju, ali im ne odgovara širi regionalni sukob. Pekingu zbog snabdevanja energentima, a i Pekingu i Moskvi zbog potencijalne radikalizacije i nestabilnosti u njihovoj islamskoj periferiji. Mautiu takvom scenariju, i Moskva i Peking bi našli utehu u tome da je Vašington zaglavljen u haosu Bliskom istoka i u nemogućnosti da se bavi Rusijom u Istočnoj Evropi i Kinom na Pacifiku", obrazložio je Vuksanović.
Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borel izjavio je da tenzije koje eskaliraju na Bliskom istoku dovode region na ivicu rata nepoznatih razmera.
"Iran je odlučio da napadne Izrael"
Iran je odlučio da napadne Izrael, saopštio je ministar spoljnih poslova Izraela Izrael Kac, javlja Džeruzalem post.
Izraelski list navodi da je poruka Irana preneta Izraelu preko ministra spoljnih poslova Mađarske Petera Sijarta, koji je direktno pozvao Kaca da objasni da je ovu informaciju dobio od vršioca dužnosti iranskog ministra spoljnih poslova Alija Bagerija.
"Iran nas je obavestio da namerava da napadne Izrael,” rekao je Kac, dodajući da "svet treba da traži cenu od Irana za bilo kakvu agresivnu akciju koju preduzme."